Geen straf voor turncoach Frank Louter na wangedrag wekt verbazing bij Suzanne Harmes
Het Instituut Sportrechtspraak (ISR) heeft turncoach Frank Louter schuldig bevonden aan wangedrag, maar tot een straf leidt dat niet. Dat bevestigt advocaat André Brantjes, die de door negen meldsters van grensoverschrijdend gedrag beschuldigde coach bijstond.
De aanklager had een voorwaardelijke schorsing van 24 maanden geëist met een proeftijd van twee jaar. De tuchtcommissie van het ISR heeft de meeste verklaringen van de oud-turnsters niet laten meewegen wegens gebrek aan bewijs. Ook stelt de tuchtcommissie dat het gemelde wangedrag dateert van voor 2012.
Hiermee trek je in feite in twijfel wat er destijds allemaal gebeurd is
,,De vraag is of nu nog, vele jaren later, op een goede manier kan worden beoordeeld wat naar de normen van toen als grensoverschrijdend gedrag moet worden aangemerkt”, stelt de commissie in haar uitspraak.
Eén incident, waarbij Louter de deur beschadigde van een wc waarin een turnster zich had opgesloten, werd wel bewezen geacht. Net als het schelden en schreeuwen van de coach tegen jonge sporters. Omdat het wangedrag zo lang geleden is voorgevallen acht de commissie het ‘niet opportuun’ een sanctie op te leggen.
In het dossier was sprake van het stelselmatig negeren van turnsters bij blessures, intimidatie door Louter in de vorm van schelden, schreeuwen, treiteren en kleineren. Meerdere turnsters beweerden dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het plegen van fysiek geweld. De tuchtcommissie zegt de gevolgen niet te onderschatten maar stelt ook dat, mede ook door andere positieve verklaringen, ,,onvoldoende is gebleken dat er - in brede zin - sprake zou zijn van een onveilige omgeving voor (jonge) turnsters”.
Gymnastiekbond KNGU
Voormalig topturnster Suzanne Harmes, een van de meldsters, verbaast zich met name over de argumentatie. ,,Hiermee trek je in feite in twijfel wat er destijds allemaal gebeurd is”, zegt ze na het inzien van de uitspraak. ,,Ik had er ook niet veel meer van verwacht. Het onderzoek is bijzonder onprofessioneel verlopen. Als ik dit geweten had, had ik er geen energie ingestoken.”
Gymnastiekbond KNGU laat bij monde van een woordvoerder weten dat met de uitspraak in ieder geval recht is gedaan aan de turnsters ,,die het lef hadden zich uit te spreken. In tegenstelling tot eerdere uitspraken in andere gevallen.” De bond verwacht dat Louter op basis van de uitspraak in ieder geval in Nederland niet meer als coach aan de slag zal kunnen.
Advocaat Brantjes wilde namens Louter woensdag nog niet inhoudelijk reageren.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
NBA-ster Luka Doncic verbaast met aankomst in apocalyptische ‘batmobiel’ op zes wielen
Topbasketballer Luka Doncic heeft weer eens indruk gemaakt in de NBA. In de zaal doet hij dat bij Dallas Mavericks bijna elke wedstrijd, maar nu heeft de Sloveen ook buiten het stadion van zich doen spreken. -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
PREMIUMVIDEO
Oud-turnsters voelen zich eindelijk erkend met excuses NOC*NSF: ‘Het lag dus toch niet aan mij’
Tot grote opluchting van de slachtoffers heeft NOC*NSF voor het eerst oprechte excuses aangeboden aan de turnvrouwen die jarenlang blootgesteld zijn aan grensoverschrijdend gedrag. ,,Het voelde heel lang alsof het mijn eigen schuld was.’’ -
PREMIUM
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.
-
KNGU stopt samenwerking met turncoaches Louter en Kiens wegens ‘verschil van inzicht’
De gymnastiekbond KNGU heeft per direct de samenwerking opgezegd met de clubcoaches Patrick Kiens (PAX Haarlemmeer) en Frank Louter (TON Almelo) opgezeg. Aanleiding is een verschil van inzicht over de invulling van het topsportprogramma turnen dames. -
-
-
België naar halve finale WK en potentiële tegenstander Nederland
België heeft haar wedstrijd op het WK hockey in de kwartfinale gewonnen met 2-0 van Nieuw Zeeland. De Belgen kunnen nu de tegenstander worden van Oranje, als die hun wedstrijd in de kwartfinale weten te winnen. -
PREMIUMBeschadigd
Vier ex-topturnsters ontsnapt uit de machtsgreep
Topturnsters Suzanne Harmes, Gabriëlla Wammes, Renske Endel en Verona van de Leur boekten begin deze eeuw internationaal grote successen. Na jarenlange vernederingen door hun coaches vertellen ze daarover in de VPRO-docuserie De gouden lichting.