Handballers zorgen bij EK meteen voor daverende sensatie tegen Hongarije: ‘Grootste overwinning ooit’
SamenvattingDat is nog eens een binnenkomer. De handbalmannen beginnen aan het EK met een sensationele overwinning tegen gastland Hongarije (28-31). Zo leg je een enorme arena het zwijgen op.
Natuurlijk is er geen sporter die voor een kampioenschap roept dat hij kansloos is. Of dat hij niets heeft te zoeken in het ijzersterke deelnemersveld. De handbalmannen zagen voor hun EK in Boedapest, uiteraard, ook genoeg kansen. ,,Als we een goede dag hebben kunnen we Hongarije, IJsland en Portugal verslaan’’, stelde bondscoach Erlingur Richardsson. ,,Maar het is voor ons ook een privilege dat we dit EK kunnen spelen. En dan ook nog eens in deze immense hal.’’
De splinternieuwe MVM Dome van Boedapest, halverwege het centrum en het vliegveld, is dan ook iets bijzonders. Een van de grootste indoor arena's van Europa met 20.000 plaatsen. Waar het thuisland, vijfde bij het laatste WK, onder immense druk staat en Oranje in principe helemaal niets heeft te verliezen. In alle voorbeschouwingen wordt Nederland als 23ste van de 24 deelnemers gerangschikt, ergens in de buurt van Litouwen.
Nederland is een broekie in het internationale handbalwereldje, de kwalificatie voor het vorige EK was zelfs een regelrechte sensatie. Nu willen Richardsson en zijn mannen de eerste fase overleven en een plaats bij de beste 12 landen afdwingen. Maar ten koste van wie? De vijanden hebben allemaal hun kwaliteiten, ze horen stuk voor stuk bij de Europese subtop.
Enorme badkuip
Oranje krijgt die enorme badkuip toch stil. Dankzij de keepers Bart Ravensbergen en Dennis Schellekens, die beiden een strafworp van Dominik Máthé pareren. Maar vooral dankzij het nationale koningskoppel: Luc Steins en Kay Smits. Ze zijn niet groot maar ze zijn snel, schakelen rap en spelen frivool. Vlak voor rust scoort Smits met een vlieger - dus zwevend door de cirkel - op aangeven van regisseur Steins. Omdat Nederland profiteert van de fouten van de tegenstander staat er snel een voorsprong op het bord. Wat de Hongaren ook proberen, ze krijgen de achterstand niet weggepoetst.
In de tweede helft heeft Nederland met Dani Baijens een extra scorende speler. Naast vooral Smits (11 treffers), absoluut de man van de wedstrijd.
Oranje moet wel wat doorstaan. Een rode kaart voor hoekspeler Rutger ten Velde, een tik op het hoofd van Baijens. Maar steeds staan de mannen van Richardsson op, klaar voor het volgende gevecht. Kleiner dan de Hongaarse beren, maar dapper. Welgeteld een keer komt Hongarije naast de uitdager (28-28). Maar voordat het scorebord is bijgewerkt scoort Jeffrey Boomhouwer aan de overkant en ligt de druk weer bij de favoriet.
In de twee minuten die resteren kan Nederland de sensatie compleet maken, de Hongaren bezwijken onder de druk. Samir Benghanem en Baijens beslissen de wedstrijd op een unieke avond voor het vaderlandse mannenhandbal.
Reacties
,,Dit is de grootste overwinning ooit in de historie van het Nederlandse mannenhandbal.’’ Dat besef was duidelijk doorgedrongen bij bondscoach Erlingur Richardsson, die niet eens verbaasd was over de prestatie van het team. Hij werd wel aangenaam verrast door de volwassenheid en slimheid van de ploeg. Er was nooit sprake van paniek of onrust toen Hongarije de inhaalrace was gestart. ,,We boeken hier een zege tegen een van de sterkste Europese landen. In de eerste helft stond onze dekking goed, toen dat wat minder werd bleven we nog altijd overeind.’’
,,Ik hoop dat het wat los maakt in Nederland’’, reageerde aanvoerder Bobby Schagen. ,,We stonden vanaf het begin op voorsprong. Hebben lastige situaties overleeft, zoals twee minuten met twee spelers minder. We zijn koel gebleven, en dan krijg je dit. Voor ons is dit natuurlijk een geweldig begin van het toernooi.’’
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Eindelijk raak voor Anish Giri in Wijk aan Zee: ‘Mensen tellen graag zeges, dus dan is hier winnen wel belangrijk’
Vijf keer was schaker Anish Giri al tweede op het Tata Steel-toernooi. De 85ste editie ging naar de thuisfavoriet, na een thriller van een ontknoping. ,,Natuurlijk is dit geweldig.’’ -
PREMIUM1
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
PREMIUM
Gary ‘Beer van Gramsbergen’ Hekman wint op Weissensee na periode vol twijfel
Hij stond op het punt om af te zwaaien als marathonschaatser. Een verloren (corona)jaar en een seizoen met ziekte brachten Gary Hekman (34) aan het twijfelen. De ‘Beer van Gramsbergen’ knokte terug en bekroonde dat zondag met de nationale titel op de Weissensee. -
PREMIUM
Lieke Wevers vond in Noorwegen liefde en energie voor het turnen terug: ‘Ik wilde regie pakken over mijn toekomst’
Het is niet de meest gangbare stap voor een professionele turnster: verhuizen naar Noorwegen. Maar de afgelopen jaren is weinig volgens plan gegaan in de carrière van Lieke Wevers (31). In een turnhal in Oslo vond ze haar energie voor de sport weer terug. Zoveel dat ze gaat coachen én zelf blijft trainen.
-
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
-
-
Kimberley Bos staat EK-titel af: ‘Ik ben gewoon heel trots dat ik vierde ben geworden op het EK’
Skeletonster Kimberley Bos heeft haar Europese titel niet met succes kunnen verdedigen. De winnares van het brons op de Olympische Spelen van Beijing eindigde als vierde op de baan van het Duitse Altenberg. -
Sebastien Vettel strandt in Zweedse sneeuw, David Coulthard belandt in sneeuwmuur in Race of Champions
Sebastian Vettel heeft gefaald in de Race of Champions in de sneeuw van het Zweeds stadje Pite Havsbad. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1, die vorig jaar zijn carrière in de koningsklasse beëindigde, verloor in de halve finales van de landenwedstrijd.