Buitenspeeltuinen verwachten grote problemen door stijgende energieprijzen
De organisaties achter beheerde buitenspeeltuinen luiden de noodklok. Ruim acht op de tien (83 procent) komen in 2023 door de stijgende energieprijzen in financiële problemen, blijkt uit een enquête van branchevereniging LOS. Zo’n 9 procent van de organisaties verwacht zelfs de deuren te moeten sluiten.
Het gaat om beheerde buitenspeeltuinen met voorzieningen zoals een horecagebouw en toiletten of een wasgelegenheid. Vaak moeten zij grotendeels zelf de broek ophouden; gemeenten reiken noodlijdende speeltuinen tot op heden niet of nauwelijks de helpende hand. De hoge energienota hakt er bij deze organisaties hard in.
,,Ik maak mij oprecht zorgen over het voortbestaan van deze belangrijke, maatschappelijke voorzieningen”, zegt directeur-bestuurder Dave Ensberg-Kleijkers van LOS, dat onderdeel is van Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton. ,,De gas- en elektriciteitsrekening gaan omhoog en gemeenten geven niet automatisch compensatie. Ondertussen kunnen de leden niet makkelijk de contributie verhogen.”
Daar komt nog bij dat veel gebouwen oud en slecht geïsoleerd zijn. ,,Dus dan stook je sowieso al extra, soms voor wel 1000 euro per maand. Dat geld is er gewoon niet.” In de coronatijd zagen veel speeltuinorganisaties volgens Ensberg-Kleijkers ook al dat hun hulpverzoeken niet bovenop de stapel lagen bij gemeenten, bij gebrek aan een wettelijke status.
Behoud speeltuinen van belang
Een nieuwe overheidsregeling voorziet gemeenten van extra geld om maatschappelijke voorzieningen als speeltuinen te compenseren voor de stijgende energielasten. Of gemeenten dat daadwerkelijk gaan doen, is volgens de LOS-bestuurder maar zeer de vraag. Want het geld kan maar één keer uitgegeven worden, bijvoorbeeld aan sportverenigingen of de plaatselijke bibliotheek. Ook in de Tweede Kamer wordt donderdag weer gesproken over de kwestie.
Het behoud van speeltuinen is volgens Kamerleden van links tot rechts van belang. Er is nu sprake van een ‘beweegcrisis’, stelt Kamerlid Michiel van Nispen (SP). ,,Het gaat hier niet om de wipkip om de hoek, maar om volwaardige speeltuinorganisaties waar je iets kunt eten en drinken. Die zijn van belang voor de samenleving: als je dat kwijtraakt, krijg je het nooit meer terug.”
Van Nispen wil van zorgminister Conny Helder, die over sport en bewegen gaat, de garantie dat speeltuinorganisaties niet omvallen. ,,Het mag van mij via de gemeenten worden opgelost, maar dan moet je ze daartoe wel in staat stellen. Anders krijg je een concurrentiestrijd om één zak geld waarbij de beheerders het onderspit delven.”
Bekijk al onze video's over de energiecrisis in onderstaande playlist:
Praat mee,
reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Wordt alcoholvrij net zo normaal als rookvrij? ‘Er moet iets gebeuren’
Je was ‘ongezellig’ als je geen alcohol meedronk. Die houding lijkt langzaam te veranderen. Alcoholvrije alternatieven winnen aan terrein, maar er is nog een lange weg te gaan. ‘Alcohol wordt het nieuwe roken.’ -
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
PREMIUMColumn
De karige beloning die Statenleden ontvangen zit me dwars
Joyce Sylvester schrijft wekelijks over onderwerpen die haar raken. -
Agenten kijken verbaasd op en halen Smart met caravan van de snelweg
De verkeerspolitie ziet doorgaans veel opvallende zaken voorbijkomen maar een Smart met een caravan erachter was door agenten nog niet vaak gespot. Afgelopen week reed een bestuurder met die combinatie zo'n 60 kilometer per uur op de A4. -
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels.
-
PREMIUMcolumn
Doe juist je voordeel met het ‘pedoverhaal’ van Pim Lammers
Linda Akkermans schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
-
-
Jongen dreigt met schietpartij op school, politie pakt hem op: ‘Nemen dit heel erg serieus’
Een scholier die gisteravond dreigde met een schietpartij op een school in Rijswijk en daarna zelfmoord wilde plegen, is in zijn woning in Wateringen aangehouden. ,,We nemen dit heel erg serieus", laat de politie weten. -
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer