Hamer: grensoverschrijdend gedrag is structureel probleem en wijdverbreid
Seksueel grensoverschrijdend gedrag is een wijdverbreid en structureel probleem, schrijft regeringscommissaris Mariëtte Hamer in haar eerste verslag, dat zij zelf een ‘impactoverzicht’ noemt. De aanpak ervan kan bovendien beter. ,,Ik zie dat het soms te weinig is, te versnipperd, moeilijk vindbaar of onvoldoende effectief.”
De helft van de vrouwen en een op de vijf mannen krijgt op enig moment te maken met seksueel grensoverschrijdend gedrag. Hamer waarschuwt dat dit niet alleen blijvende impact heeft op de mensen die dit meemaken, maar ook leidt tot grote maatschappelijke schade.
,,We zien in de media steeds nieuwe incidenten”, zegt Hamer. ,,Maar we moeten gaan inzien dat seksueel grensoverschrijdend gedrag een structureel probleem is, dat voortkomt uit de manier waarop onze samenleving is ingericht en hoe we gewend zijn met elkaar om te gaan. Het is onderdeel van onze cultuur, iedereen krijgt ermee te maken.”
Hamer werd door het kabinet aangesteld als regeringscommissaris naar aanleiding van wangedrag bij onder meer voetbalclub Ajax en talentenjacht The Voice of Holland. Het is haar taak om met oplossingsrichtingen te komen en het gesprek daarover aan te jagen.
De oplossing ligt in een stevige cultuurverandering, aldus Hamer. ,,We moeten toe naar een samenleving waarin we op een gelijkwaardige manier met elkaar omgaan. Waarin we de grenzen van de ander respecteren en die van onszelf durven aan te geven en waarin omstanders niet wegkijken, maar elkaar juist aanspreken.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit. -
‘COA en politie waarschuwen voor maatschappelijk ontwrichtende asielcrisis, die erger is dan vorig jaar’
Over een paar weken stapelen de problemen in de asielzoekerscentra zich zo hoog op, dat er geen plek meer is voor nieuwkomers. Ongeregistreerde asielzoekers zonder opvangplek belanden daardoor op straat en zullen met name in grote steden voor overlast zorgen. Daarvoor waarschuwen instanties in interne documenten, die zijn gelezen door het NRC. -
PREMIUMmet video
Jongeren en de Holocaust? ‘We kunnen beter bezig zijn met de conflicten van nu’
Volgens een onderzoek zou bijna een kwart van de Nederlandse jongeren vinden dat de Holocaust een ‘mythe’ is of dat er veel minder Joden zijn vermoord dan in de geschiedenisboeken staat. Op straat blijken jongvolwassenen de Holocaust vooral te zien als iets uit het verleden. Ze maken zich eerder druk om volken die nu worden onderdrukt, zoals de Oekraïners, Oeigoeren en Palestijnen. -
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
CBS trekt omstreden conclusie over uithuisplaatsingen toeslagenkinderen in
Het CBS trekt een omstreden conclusie in, over uithuisplaatsingen van kinderen in gezinnen die slachtoffer werden in de toeslagenaffaire. Het CBS stelde: ‘Gedupeerdheid verhoogt de kans op kinderbeschermingsmaatregelen niet’, en zette zo de deur open voor harde kritiek.
-
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
-
-
PREMIUM
Nog steeds oversterfte: waarom sterven er meer mensen dan verwacht?
Voor het derde jaar op rij stierven er in 2022 meer mensen dan verwacht. De net achter ons liggende coronapandemie is één van de redenen, maar wat speelt er nog meer? Waarom sterven er meer mensen dan verwacht? -
PREMIUM
Zorginstelling zet geliefde collega Fenny (63) op straat, omdat ze jonge collega ‘corrigeert’: ‘Ik ben vernederd’
Wanneer een nieuwe collega het vertikt maaltijden voor de bewoners van woonzorgcentrum De Venus in Zwolle uit de koeling te halen doet Fenny Siemerink (63) het zelf. Als ze er even later wat van zegt, wordt haar ‘agressie’ en ‘grensoverschrijdend gedrag’ verweten. Op non-actief gezet staat Siemerink nu tegenover werkgever Driezorg in de rechtbank. En zij niet alleen.