Het leven van Ton de Roos (1933-2020) stond vooral in het teken van muziek
in liefdevolle herinneringBREDA - 75 jaar was Ton de Roos voor Koninklijke Harmonie Cecilia Princenhage een vaste waarde. Al kon hij de laatste jaren zelf niet meer meespelen op zijn geliefde dwarsfluit.
Delen per e-mail
Deel uw herinnering
Heeft u dierbare herinneringen aan een overleden partner, familielid, vriend(in) of kennis? Wij luisteren graag naar uw verhaal. U kunt zich opgeven voor de rubriek In Liefdevolle Herinnering door een mail te sturen naar de redactie: annelies.wijnen@persgroep.net
,,Samen muziek maken, liefst heel goede muziek. Dat geeft zoveel plezier. Daar deden we het voor”, zegt Wim Karremans, trompettist bij Koninklijke Harmonie Cecilia Princenhage en zo’n zeventig jaar bevriend met Ton. ,,Vroeger repeteerden we ook op zondag en dan na afloop gezellig napraten.”
Ton speelde dwarsfluit op hoog niveau door zichzelf te blijven ontwikkelen. Daarnaast gaf hij les bij de harmonie en was hij zo’n 40 jaar tweede dirigent. Hij dirigeerde ook een aantal jaren Harmonie Terheijden, die hij naar een hogere divisie begeleidde. ,,Ton wist hoe je muziek moest maken met je instrument en kon de verschillende muziekstijlen op de juiste manier overbrengen aan het publiek. Muziek was zijn leven”, weet Marian Geurts, die naast hem zat en veel van hem heeft geleerd.
Ton ging op zoek naar muziek die niemand speelde bij een harmonie
Mede dankzij goede dirigenten en zoektochten naar nieuwe muziek werd Ton een geweldige muzikant. ,,Hij ging op zoek naar muziek die niemand speelde bij een harmonie”, lacht Karremans. ,,Daarmee besmette hij ons. We moesten naar Donemus zei hij dan, want dat was een uitgeverij van moderne muziek. In de muziekcommissie was het avonden luisteren geblazen om de beste muziekkeuze te kunnen maken. In de muziek was Ton bloedserieus, maar daarnaast hadden we veel plezier. Vooral na afloop van een concours debatteren over de puntentelling.”
Ensemblespel vond hij erg belangrijk voor de muzikale ontwikkeling. ,,Hij stimuleerde ons om ook in kleinere ensembles te musiceren en hiermee deel te nemen aan concoursen. Hij gaf zelf het goede voorbeeld en haalde dikwijls het hoogste aantal punten. Was er geen ruimte om te repeteren, dan maar in zijn schoenenzaak tussen de schoenendozen.” Schoenmakers en later schoenenwinkels in Breda en wijde omtrek. Daarvan kennen velen de familie De Roos. Ton’s vader speelde al in de harmonie in Standdaarbuiten.
Eerste vrouw bij de harmonie
Na de Tweede Wereldoorlog verhuisde het gezin van Klundert naar Breda. Dirigent C. Peels in Standdaarbuiten was ook dirigent in Princenhage. En bij Cecilia zochten ze jonge muzikanten. Iemand die dwarsfluit speelde en dat werd Ton. ,,Vroeger ging je bij de harmonie omdat je muziek wilde maken, maar zelf een instrument kiezen was er niet bij. Dat deden zij voor jou”, vertelt Karremans. ,,En tot ver in de jaren zestig gold dat alleen voor (jonge)mannen. De eerste vrouw bij onze harmonie was, jawel, de dochter van Ton, Frankie. Hij gaf haar fluitles.”
Zijn spel was fantastisch om te horen.
Cecilia speelde al sinds 1947 in de hoogste divisie en deed mee met grote (inter)nationale muziekconcours zoals in Kerkrade, maar ook de Kulturele Amateur Manifestatie in het Chassé Theater Breda. ,,Ik ging met mijn tweelingzus naar de KAM, omdat we wisten dat Ton met de harmonie meespeelde”, memoreert Geurts. ,,Zijn spel was fantastisch om te horen.” Dat ze uitgerekend door hem werd benaderd om mee te doen met Cecilia in Kerkrade vond ze een grote eer. Het was een opstapje naar de harmonie in 2002.
Eenmaal de zeventig gepasseerd krijgt Ton gezondheidsproblemen. De laatste tien jaar heeft hij zijn geliefde dwarsfluit niet meer bespeeld. Bijna vijf jaar geleden overleed zijn zoon en basspeler Kees aan kanker. ,,Dat heeft er flink ingehakt.”
Erelid bij Cecilia
Ton werd benoemd tot erelid bij de harmonie. Tot op het laatst bezocht hij regelmatig de repetities in De Koe en na afloop bijpraten in de ‘vuile hoek’. ,,Er is te veel ruis zei Ton dan tegen mij”, zegt Karremans glimlachend. ,,Of hij zei fijntjes dat er nog veel moest gebeuren”, vult Geurts aan. Karremans: ,,De laatste tijd vond Ton, dat het weer bergop ging met het muziek maken. Na een half jaartje in woonzorgcentrum Ruitersbos overleed Ton op 15 augustus 2020 op 86-jarige leeftijd.
Lees hier meer afleveringen van de rubriek In Liefdevolle Herinnering.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Schutter café De Kapitein in Breda krijgt zes jaar cel
BREDA - De 34-jarige Bredanaar die ruim een jaar geleden heeft geschoten op twee portiers en een bezoeker voor café De Kapitein, moet daarvoor zes jaar de bak in. Zijn maat uit Hilvarenbeek gaat zes maanden achter slot en grendel vanwege zware mishandeling. -
Duikboot Festival waagt het erop
BREDA - Het Bredase Duikboot Festival begint donderdag met de voorverkoop. Nu de rijksoverheid garant staat durft de organisatie het wel aan om het House-, Disco-, Urban- en Technofestival aan de Asterdplas op poten te zetten voor zaterdag 28 augustus. -
Bredanaar (37) aangehouden op verdenking van mishandeling
BREDA - Een 37-jarige man is maandag in de Bredase wijk Tuinzigt aangehouden op verdenking van mishandeling. -
VIDEO
Gevel van Bredase hoekwoning begeeft het: grote berg stenen ligt op de grond
BREDA - De gevel van een hoekwoning aan de Minckelersstraat in Breda is maandag aan het begin van de avond deels ingestort. Een berg stenen ligt op de grond. -
PREMIUM
Man aangehouden voor rellen Breda, gemeente wil alle schade op hem gaan verhalen
De politie heeft een 35-jarige inwoner van Bavel opgepakt die achter de rellen van zondagavond in Breda zou zitten. Hij wordt verdacht van opruiïng. Burgemeester Paul Depla van Breda zegt alle aangerichte schade op de man te willen gaan verhalen.
-
Meer maatwerk en perspectief bij hulp aan Bredase horeca
BREDA - Met het convenant Roadmap Horeca zetten gemeente Breda, horeca, bierbrouwers en andere partners (waaronder banken en Belastingdienst) een volgende stap in het reddingsplan voor deze geplaagde bedrijfstak. -
PREMIUM
Noodverordening in Breda: op deze plekken in de stad mag je niet zijn
BREDA - Burgemeester Depla kondigt maandag een noodverordening af voor delen van Breda. De verordening geldt vanaf 17.00 uur maandagmiddag. -
Kinderen verrichten goede daad in Breda en redden katje dat klem zit onder motorkap
BREDA - Als Sendjeno, Senna, Maeluna en Jano niet in actie waren gekomen, had een katje waarschijnlijk de hele nacht vastgezeten onder een motorkap. In de Maarten de Vriesstraat in Breda zat het beestje woensdagavond klem.