Vragen rond gekapte eiken in buitengebied Rijsbergen
RIJSBERGEN - Tot voor kort stonden ze nog aan de Pannenhoefsebaan in het buitengebied van Rijsbergen. Een paar beeldbepalende oude en een rijtje nieuwe eiken. Tot de kettingzaag er in ging.
Het is iets dat vragen oproept, zegt Ine Timmers van Dorpsbelangen. Om de klimaatdoelen te behalen zetten heel veel gemeenten, ook Zundert, in op meer groen. Groen dat niet alleen goed is om de opwarming van de aarde in te dammen, maar ook: ,,Een belangrijke bijdrage levert aan de biodiversiteit", aldus Timmers.
Krom
Het is krom, zegt ze: ,,Aan de ene kant zie je dat heel zorgvuldig wordt omgegaan met groen, wordt er goed over nagedacht. En dan toch worden er aan de Pannenhoefsebaan opeens eiken gekapt. Is in februari een kapvergunning verleend voor het weghalen van zes oude eiken. Gezonde bomen, die deels langs een zandpad stonden en in onze ogen landschappelijke en ecologische waarde hadden.”
Eerder, vertelt ze: ,,Verdween langs hetzelfde perceel al een rijtje jonge eiken. Die waren ergens in 2016, 2017 geplant als compensatie voor een hele oude eik die in de buurt was omgekapt.” Jammer, vindt zij. ,,Maar dat hoorde ik ook van bewoners uit de buurt van de Pannenhoefsebaan. Zij vroegen zich af hoe bomen in het buitengebied eigenlijk zijn beschermd.”
Gecompliceerd
Goede vraag, vond Timmers en speelde hem inmiddels door naar het college. Die broedt op dit moment nog op antwoord. Timmers: ,,Het lijkt misschien een eenvoudige vraag, maar is best gecompliceerd.”
Dat heeft onder meer te maken met een overgang van regelgeving. In januari 2022 gaat de omgevingswet in. Die bundelt bij veranderingen in de openbare ruimte de wirwar van wetten en regels die er nu zijn en streeft naar één samenhangende aanpak. Alleen, voor die wet er is, heerst er nog veel onduidelijkheid over wie nou precies waar verantwoordelijk voor is.
Timmers: ,,Dat geldt bijvoorbeeld voor houtopslag in het buitengebied.” Bij wie moet voor kap een vergunning worden aangevraagd? Bij de gemeente? Het Rijk? De provincie? Timmers: ,,Ik hoop dat het college er in slaagt het antwoord te vinden. Want nu lijken die bomen vogelvrij.” En dat is zonde, vindt ze. ,,We moeten zorgvuldig omgaan met groen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Wijze levenslessen bij opening campus BUas
BREDA - Twee jaar na de ingebruikname is de campus van de Bredase University of Applied Sciences (BUas) officieel voor geopend verklaard. Dit gebeurde met toespraken vol wijze levenslessen in het inspirerend hart van de university: de voormalige kloosterkapel op het campusterrein. -
De nare bijsmaak van de term Human Resources: ‘Mensen zijn geen productiemiddelen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: Human Resources -
PREMIUM
Breda krijgt er voor het eerst sinds jaren weer een kerk bij: ‘Het gaat snel met de ruwbouw’
BREDA - Veel kerken zijn er de afgelopen jaren niet bijgekomen in Breda. Integendeel, ze zijn vooral gesloopt. Maar aan de Ettensebaan verrijst weer een splinternieuw godshuis: De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. -
PREMIUM
Dennis (43) uit Rijsbergen heeft agressieve kanker, maar wil de finale in Tirana niet missen: ‘Die operatie stellen ze maar uit’
Dennis de Roo had één droom: het grootste transportbedrijf van de wereld uit de grond stampen. De in Rijsbergen woonachtige zakenman en Feyenoord-supporter was goed op weg, tot het vernietigende bericht van de oncoloog: asbestkanker. Een gesprek over de dood, familie, zakendoen en het bijwonen van de finale. ,,Die operatie stellen ze maar uit.” -
PREMIUMBinnenkijken
Ze wonen in een stijlvol herenhuis, toch vertrekken Birgit en Martin voor ander pareltje
Birgit Verwer en Martin Hoorweg verkopen hun prachtige herenhuis aan de Valkenboslaan in Den Haag. Ze wilden al langer de stad uit, en hebben nu het pareltje gevonden dat ze zochten, in het buitengebied van het Achterhoekse Doetinchem wel te verstaan.
-
PREMIUM
Rasmus (32) lijdt aan depressies en kampte met een burn-out, maar vond toch z'n droomjob
Rasmus Vermeulen (32) lijdt aan depressies en kampte jarenlang met een burn-out. Geen cv waar werkgevers warm voor lopen. Wat heet: de Bredanaar was jarenlang werkloos. Maar sinds een jaar heeft hij zijn droombaan. ‘Ik gaf mijn leven vroeger een 3, nu een dikke 7’. -
PREMIUMcolumn
Bruisend stukje Breda of saaie woonwijk? Kies maar!
Op internet wemelt het van de lijstjes met leuke wijkjes die je per se moet bezoeken als je ergens op citytrip gaat. Psiri in Athene, Shoreditch in Londen, Nørrebro in Kopenhagen. Het is maar een greep uit de tips. -
PREMIUMGeld & Geluk
Ron en Yvonne wonen in Sri Lanka: ‘We houden van luxe, maar vinden snel iets duur’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Ron en Yvonne hebben Sri Lanka even verruild voor Nederland. ‘Verbazend hoe ontevreden mensen hier kunnen zijn, terwijl ze zoveel keuzes hebben.’