Al Jazeera-journaliste doodgeschoten bij strijd Westelijke Jordaanoever: ‘Een flagrante moord’
Journaliste Shireen Abu Akleh, een bekende verslaggeefster van de Arabische zender Al Jazeera, is vanochtend omgekomen tijdens vuurgevechten tussen het Israëlische leger en Palestijnse strijders op de Westelijke Jordaanoever. De nieuwszender en de Palestijnse autoriteiten zeggen dat ze is gedood door het Israëlische leger. Premier Naftali Bennett van Israël wijst naar Palestijnse schutters.
Abu Akleh deed verslag van een inval in een vluchtelingenkamp in de buurt van Jenin. Bij een confrontatie tussen het Israëlische leger en gewapende Palestijnse strijders kreeg ze een kogel door het hoofd, aldus de Palestijnse autoriteiten. Twee andere journalisten zouden gewond zijn geraakt. Het gaat om een producer van Al Jazeera en een journalist van een Palestijnse krant.
Een fotograaf van het Franse persbureau AFP was ter plaatse toen Abu Akleh stierf. Die bevestigt dat de 51-jarige vrouw is doodgeschoten door Israëlische militairen en meldt dat ze een persvest droeg. Het Israëlische leger heeft gezegd dat journalisten mogelijk zijn geraakt door schoten van Palestijnen.
Tekst gaat verder onder de foto.
Verantwoordelijkheid
Buitenlandminister Yair Lapid zegt de dood van Abu Akleh te betreuren en biedt aan een gezamenlijk onderzoek te starten met de Palestijnse autoriteiten.
De Israëlische autoriteiten weerspreken die lezing. ,,Volgens de informatie die wij hebben gekregen lijkt het waarschijnlijk dat gewapende Palestijnen, die in het wilde weg het vuur hadden geopend, verantwoordelijk zijn voor de onfortuinlijke dood van de journalist’’, aldus premier Bennett.
Al Jazeera roept de internationale gemeenschap op Israël verantwoordelijk te houden voor Abu Aklehs dood. ‘Bij een flagrante moord, in strijd met internationale wetten en normen, hebben de Israëlische bezettingstroepen in koelen bloede de correspondent van Al Jazeera in Palestina vermoord’, staat in een verklaring van de in Qatar gevestigde zender. De Palestijnse autoriteiten spreken van een ‘executie’.
Tekst gaat verder onder de foto.
Volgens de Amerikaanse ambassadeur in Israël Tom Nides had de vrouw de Palestijnse en Amerikaanse nationaliteit. ’Ik moedig een diepgravend onderzoek aan naar de omstandigheden rond haar dood en het verwonden van ten minste een andere journalist vandaag in Jenin’, twitterde hij.
Hoekstra geschokt
Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) is geschokt door de dood de journaliste. ‘De vrijheid van de pers en de veiligheid van journalisten zijn onmisbaar voor vrije en democratische samenlevingen. Waar dan ook ter wereld. De feiten en omstandigheden moeten worden onderzocht’, laat hij weten op Twitter.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Sterren eisen strengere wapenwetgeving na bloedbad Texas: ‘Dit moét veranderen’
Na de schietpartij in Texas waarbij dinsdag negentien leerlingen van een basisschool en drie volwassenen omkwamen, pleitten veel sterren op sociale media voor strengere wapenwetgeving. -
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente. -
Onrust in Tirana: 12 Nederlanders en 48 Italianen aangehouden, 10 politiemensen gewond
Terwijl het op de twee fanzones in het centrum van Tirana groot feest was, tot middernacht, waren er elders in de stad confrontaties tussen politie en groepen Italianen of Nederlanders. Tien politiemensen raakten gewond en meerdere politiewagens beschadigd, vooral door het geweld van AS Roma-fans. -
Britse tv toont foto’s van feestende Boris Johnson tijdens lockdown
Het Britse nieuwsprogramma ITV News heeft maandag foto’s gepubliceerd van een feestende en drinkende Boris Johnson op een van de overheidsfeestjes tijdens de coronalockdown. Het gaat om vier foto’s waarop de Britse premier te zien is. Ze zouden zijn gemaakt op 13 november 2020, toen het Verenigd Koninkrijk voor de tweede keer in lockdown was. -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’
-
De zin en onzin van een digitaal notitieblok
Ze duiken steeds vaker op, digitale notitieblokken: tablets puur om aantekeningen op te maken. Waarom kan dit handiger zijn dan pen en papier? -
Met video
Dit gebeurde er vannacht: Russen veroveren terrein in de Donbas, noodtoestand Hongarije vanwege oorlog
Het offensief van het Russische leger in de Donbas gaat onverminderd door. Russische troepen zijn vol in de aanval gegaan bij een rivier in het oosten van de Donbas-regio, waarbij ze het Oekraïense stadje Svitlodarsk hebben ingenomen. Ook enkele plaatsen in de omgeving zijn onder Russische controle gekomen. De gouverneur van Donetsk heeft claims van de pro-Russische separatisten bevestigd. -
Trommelvlies 12-jarige gescheurd ‘door Amber Alert’ op AirPods, ouders klagen Apple in VS aan
Techgigant Apple is in de Verenigde Staten aangeklaagd nadat een jongen van 12 jaar blijvende gehoorschade zou hebben opgelopen. Dat zou zijn gebeurd toen hij een Amber Alert binnenkreeg op zijn AirPods, die op een zeer hoog volume stonden.