Amnesty: aantal executies na jaren van afname nu weer toegenomen
Het aantal executies in de wereld is in 2021 weer toegenomen. Amnesty International registreerde na vijf jaren van afname een stijging van 20 procent vergeleken met 2020. Wel nam het aantal landen dat de doodstraf nog steeds uitvoert af, aldus de mensenrechtenorganisatie.
De belangrijkste reden voor de toename van het aantal executies is volgens de mensenrechtenorganisatie de opheffing van de coronamaatregelen. Veel terechtstellingen die in 2020 niet doorgingen, werden na de versoepelingen alsnog uitgevoerd. Toch was het totale aantal uitgevoerde doodstraffen nog altijd het op een na laagste sinds 2010.
Amnesty registreerde een totaal van 579 executies in 2021, maar benadrukt dat het er waarschijnlijk veel meer zijn. Landen als China, Noord-Korea en Vietnam brengen daarover geen cijfers naar buiten. Amnesty vermoedt dat in China jaarlijks duizenden mensen worden geëxecuteerd.
Achttien landen
Van de bekende gevallen vond meer dan de helft plaats in Iran. 314 mensen werden daar geëxecuteerd, tegen 246 een jaar eerder. Het gaat om het hoogste aantal executies in Iran sinds 2017. Amnesty stelt vast dat de doodstraf vorig jaar in achttien landen is uitgevoerd, net als het jaar ervoor. Voor zover bekend zijn 24 vrouwen geëxecuteerd.
Ook het aantal doodvonnissen nam in 2021 toe, met 40 procent ten opzichte van 2020. In totaal werden er minstens 2052 doodsvonnissen uitgesproken in 56 landen. De grootste toenames waren er in Bangladesh, India en Pakistan.
Volgens Amnesty wordt de doodstraf nog te vaak ingezet om minderheden en demonstranten te onderdrukken. Ook neemt het aantal drugsgerelateerde executies zorgwekkend toe. ,,In plaats van de kansen te grijpen die de pauze in 2020 bood, verkoos een minderheid van landen enthousiast de doodstraf boven het werken aan effectieve oplossingen voor misdaad. Ze toonde daarmee een groot gebrek aan respect voor het recht op leven’’, zo reageerde de secretaris-generaal van Amnesty, Agnès Callamard.
Doodstraf afgeschaft
De mensenrechtenorganisatie meldt ook positieve ontwikkelingen. Zo is in Sierra Leone, Kazachstan en Papoea-Nieuw-Guinea de doodstraf afgeschaft. Nog drie landen zijn het proces begonnen om die stap te volgen. In de Verenigde Staten nam het aantal executies af tot het laagste niveau sinds 1988.
Volgens Amnesty zijn er wereldwijd nog zeker 28.000 mensen die vastzitten met een doodvonnis. In Europa is Belarus het enige land dat de doodstraf uitvoert. Dat gebeurde vorig jaar zeker één keer.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Veroordeelde moeder van 14 kinderen krijgt op valreep uitstel van executie
Het hof van beroep in de Amerikaanse staat Texas heeft maandag op de valreep de executie van Melissa Lucio uitgesteld. Er zijn ernstige twijfels gerezen of de moeder van 14 kinderen wel verantwoordelijk is voor de dood van haar 2-jarige dochter in 2007. Woensdag zou haar doodstraf worden voltrokken. -
Aanklagers eisen 30 tot 55 jaar celstraf voor Ghislaine Maxwell
Amerikaanse aanklagers hebben 30 tot 55 jaar celstraf geëist tegen Ghislaine Maxwell, die eind vorig jaar schuldig werd bevonden aan het ronselen van meisjes om misbruikt te worden door de steenrijke Jeffrey Epstein. De rechter legt de uiteindelijke straf op 28 juni op. -
Abortuswoede in VS: ‘Met jullie privileges staan jullie ver buiten de werkelijkheid’
Door de hele Verenigde Staten vinden dit weekeinde protesten plaats tegen het schrappen van het federale recht op abortus. Ook voor Tammi Kromenaker was het een zwarte dag. Zij is directeur van de enige abortuskliniek in de staat North Dakota en zal de boel moeten gaan sluiten. -
singapore
Afschuw om ophanging verstandelijk beperkte man: ‘Ongelooflijke wreedheid’
In Singapore is een verstandelijk beperkte man geëxecuteerd door middel van ophanging. De 33-jarige Nagaenthran Dharmalingam zat sinds 2010 in een dodencel vanwege het smokkelen van een kleine hoeveelheid heroïne van Maleisië naar Singapore. Mensenrechtenorganisaties reageren geschokt op het nieuws. ‘We zijn diep bedroefd door deze ongelooflijke wreedheid’, meldt Amnesty International in een verklaring. -
Helemaal klaar met Windows 11? Zo ga je terug naar 10
Ben je niet tevreden met Windows 11, werken bepaalde toepassingen niet meer of mis je simpelweg de interface van Windows 10? Welke reden je ook hebt om terug te willen naar het vorige besturingssysteem: zo downgrade je van W11 naar W10.
-
Ben je te streng voor jezelf? ‘Zelfcompassie is echt iets wat je moet oefenen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: compassie hebben voor jezelf. -
Chinese president Xi bezoekt Hongkong voor 25-jarig jubileum overdracht
De Chinese president Xi Jinping zal Hongkong bezoeken ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de overdracht van de stad aan China, meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua. De reis wordt het eerste bezoek van Xi buiten het vasteland van China sinds de uitbraak van Covid-19 begin 2020. -
PREMIUMGeld & Geluk
Millie en Dolf betalen 100 euro per maand aan energie: ‘Centrale verwarming is luxe’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Dolf geeft makkelijker geld uit dan Millie, maar zorgt er ook voor dat niets uit de ijskast wordt weggegooid. En koopt soms een kofferbak vol wijn.