België komt muntgeld tekort, en dat komt deels door de oorlog in Oekraïne
In België is een tekort ontstaan aan munten van 5, 10 en 20 cent. Dat komt mede door de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland. Het bedrijfsleven vraagt consumenten hun muntgeld te storten of te gebruiken om gepast mee te betalen.
‘Stort jouw opgepotte muntjes van 5, 10 en 20 cent op jouw bankrekening, gebruik ze om er gepast mee te betalen,’ vragen financiële instellingen en retailers. Door de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland zijn er onvoldoende grondstoffen voor het bijslaan van extra muntgeld.
Maar: de oorlog is niet de enige oorzaak. Er zouden namelijk wel voldoende munten in omloop zijn, alleen worden ze niet gebruikt. Het ligt dus ook aan de consument, zeggen de belangenorganisatie voor de financiële sector Febelfin, vertegenwoordiger voor handel en diensten Comeos en de Unie van Zelfstandige Ondernemers (Unizo). Sinds de coronacrisis betalen steeds minder mensen gepast en daardoor komen de munten niet meer bij de handelaars en banken terecht. De drie organisaties roepen nu op om daar iets aan te doen.
Naast het gepast betalen met cash en het storten van muntgeld raden zij Belgen aan hun aankopen ‘zoveel als mogelijk’ digitaal te betalen, ook voor kleine bedragen: ,,Contactloos betalen is een snel, veilig en gebruiksvriendelijk alternatief voor cashbetalingen.” En tenslotte: ,,Breng je 5, 10 en 20 eurocent muntstukken in circulatie door ze te schenken aan een goed doel.” Wie grote volumes van de muntjes bezit, kan die op zijn rekening laten storten. Of daaraan kosten verbonden zitten kan per bank verschillen.
Overschot: Nederland verkoopt munten aan Kroatië
Waar de Belgen munten tekort komen, heeft Nederland al geruime tijd een overschot. Het gaat dan wel om kleinere valuta: al enige jaren zijn er in Nederland meer munten van 1 en 2 eurocent dan we zelf nodig hebben. Omdat in Nederland bedragen tot 5 cent worden afgerond, gebruiken we de kleinste twee munten nauwelijks. Veel Nederlanders krijgen die munten alleen op vakantie in handen. Buitenlandse toeristen geven die munten bijvoorbeeld ook in Nederland uit.
De Nederlandsche Bank (DNB) heeft sinds 1 juli bijna 70 miljoen overbodige euromunten aan Kroatië verkocht. Dat land treedt komend jaar toe tot de eurozone en heeft daarom op 1 januari veel munten nodig. Het gaat vooral om munten van 2 en 1 euro en 2 en 1 cent. Het verkopen van munten uit de staatsvoorraad, die uit alle eurolanden komen en dus niet alleen maar Nederlandse euromunten betreffen, gebeurt volgens DNB vaker.
Door de levering hoeven de munten niet vernietigd te worden en hoeft Kroatië op korte termijn veel minder eigen munten te slaan.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Overzicht grensverhalen
Lichaamsresten, prostituees en seriemoordenaar: dit gebeurde deze week vlak over de grens bij onze zuiderburen
Wat gebeurde er afgelopen week vlak over de grens bij onze zuiderburen? We zetten bijzondere en spraakmakende verhalen op een rijtje. Lees hier de grensverhalen. -
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
met video
Miss België Chayenne Van Aarle (23) zwaargewond na aanrijding met vrachtwagen: ‘Artsen verwijderen glas uit haar halsstreek’
Miss België Chayenne Van Aarle (23) is dinsdagmiddag ernstig gewond geraakt bij een zwaar verkeersongeval op de E17 in Kruibeke, dat zegt haar vriend Nicolas Geniets tegen de redactie van de Belgische krant HLN. Ze reed achteraan in op een vrachtwagen die stond aan te schuiven in de file richting Antwerpen. Ze was er erg aan toe, maar is bij bewustzijn en buiten levensgevaar. “Artsen zijn glas uit haar halsstreek aan het verwijderen.” -
Kouderecords gebroken en vorstbevingen in de VS
In het noordoosten van de Verenigde Staten zijn dit weekend alom kouderecords gebroken. Op Mount Washington, in de staat New Hampshire, werd zaterdagochtend een temperatuur gemeten van -43 graden. In combinatie met windstoten van 177 kilometer per uur leidde dat tot een gevoelstemperatuur van -78, de laagste ooit gemeten. -
Ook tijdens presidentschap Trump vlogen Chinese ballonnen boven VS
Ook in de jaren dat Donald Trump president was van de Verenigde Staten, vlogen er verschillende Chinese ballonnen over Amerikaans grondgebied. In de afgelopen jaren zou zeker vijf keer zo’n ballon zijn gedetecteerd, onder meer boven Texas, Florida, Hawaï en Guam, waar de Amerikanen militaire bases hebben.
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
-
-
Vier kinderen omgekomen bij ongeluk met migrantenboot bij Grieks eiland
Een jonge vrouw en vier kinderen zijn zondag omgekomen nadat een boot met meer dan veertig migranten aan boord voor het Griekse eiland Leros was gezonken. De Griekse kustwacht zette een grote reddingsoperatie op voor de opvarenden van de opblaasbare boot, maar werd gehinderd door sterke wind. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.