Hooggerechtshof: Trump moet documenten overdragen aan onderzoekscommissie Capitoolbestorming
Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een verzoek afgewezen van oud-president Donald Trump om vrijgave van Witte Huis-documenten aan een parlementaire onderzoekscommissie te blokkeren. Dat betekent dat de dossiers moeten worden overgedragen aan de commissie van het Huis van Afgevaardigden die de Capitoolbestorming onderzoekt.
Met een meerderheid van acht tegen één werd Trumps verzoek verworpen. Het feit dat er nog andere rechtszaken lopen over deze documenten, vormt volgens het hoogste hof geen belemmering.
Het comité krijgt door dit besluit ruim 700 pagina’s aan documenten in handen. Het gaat onder meer om memo’s van de toenmalige president aan zijn woordvoerder, gegevens van bezoekers aan het Witte Huis en verslagen van telefoongesprekken. Via de stukken hopen de commissieleden te achterhalen welke rol Trump en zijn medewerkers mogelijk speelden bij de bestorming van het Amerikaanse parlement.
De voormalige president trachtte zich de afgelopen maanden te verschuilen achter het presidentiële privilege dat hij tijdens zijn ambt genoot. Omdat hij inmiddels president-af is, geldt deze regel voor hem niet meer.
Aanhangers van Trump bestormden het Capitool in Washington, waar het Amerikaanse parlement zetelt, op 6 januari vorig jaar. Op dat moment werd daar de verkiezingsoverwinning van Joe Biden bekrachtigd. Trump beweerde toen al maanden dat zijn verkiezingsverlies te wijten was aan massale stembusfraude, een onbewezen claim die hij vlak voor de bestorming tijdens een toespraak herhaalde.
Het onderzoekscomité heeft inmiddels al meer dan 300 mensen gesproken over de gebeurtenissen op 6 januari zelf en de dagen ervoor en erna. Enkele (voormalige) vertrouwelingen van Trump zijn opgeroepen om te getuigen maar hebben daar weinig zin in, waaronder politiek strateeg Steve Bannon. Hem is daarom minachtig van het Congres ten laste gelegd. Trumps voormalige stafchef Mark Meadows zette in eerste instantie zijn hakken in het zand, maar heeft inmiddels zijn medewerking toegezegd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Trump kapt interview af na kritische vragen over zogenaamde stembusfraude
De Amerikaanse oud-president Donald Trump heeft abrupt een interview beëindigd met de publieke radiozender NPR, na kritische vragen over zijn onbewezen bewering dat hij de presidentsverkiezingen door fraude heeft verloren van de Democraat Joe Biden. -
Afghaanse presentatrices negeren bevel Taliban om gezicht te bedekken op tv
Vrouwelijke presentatrices van verschillende grote televisiekanalen in Afghanistan zijn zaterdag op televisie verschenen zonder hun gezicht te bedekken, ondanks een bevel van de Taliban om dit wel te doen. -
Congrescommissie die Capitool-aanval onderzoekt dagvaardt drie advocaten, onder wie Giuliani
De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 onderzoekt, heeft dinsdag drie advocaten van oud-president Donald Trump gedagvaard. Onder hen bevindt zich Rudy Giuliani. Trump werkte ten tijde van de aanval met de bewuste advocaten om zijn verkiezingsnederlaag langs juridische weg ongedaan te maken. -
Sensatie in Australië: oppositie wint verkiezingen, voor het eerst in tien jaar Labor-regering
De Australische oppositiepartij Labor heeft de parlementsverkiezingen in het land gewonnen. Daarmee wordt de centrumlinkse Anthony Albanese de nieuwe premier. Hij neemt die positie over van de conservatieve Scott Morrison, die sinds 2018 premier van Australië was. Het is voor het eerst sinds bijna tien jaar dat het land weer een Labor-regering krijgt. -
Trump op tour in Arizona: ‘We gaan een comeback maken’
De Trump-show is weer op tour: in Arizona brengt de oud-president van de VS zijn verhalen over gestolen verkiezingen aan de man. En dat zal hij dit jaar geregeld blijven doen.
-
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
De beste games voor...
De beste games voor op een feestje: zo krijg je iedereen rondom de televisie
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen, en is vaak veel makkelijker om aan te beginnen dan je misschien denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games voor tijdens een feestje. -
vraag 't vtwonen
Zo wordt je huis een oase van rust: ‘Dat is echt een basisbehoefte’
In een rustig huis is het fijn thuiskomen na een lange werkdag. Hoe maak je van je huis zo’n serene plek? We vragen het Liza Wassenaar, stylist bij vtwonen.