Italië moet haast maken met hervormingen vanwege te hoge schuld en te lage groei
met videoItalië moet haast maken met hervormingen vanwege te hoge schuld en te lage groei. De kans bestaat dat anders het geld van het Europese recoveryfonds in de knel komt.
De EU maant Italië haast te maken met hervormingen in de concurrentiewetgeving en het belastingstelsel, Brussel ziet een te ‘excessieve macro-economische disbalans.’ Het komt erop neer dat de Italiaanse staatsschuld te groot is. Die was al fors, maar was door de coronacrisis nog verder gestegen naar ruim 150 procent van het Bruto Nationaal Product, en slinkt door het huidige beleid niet snel genoeg. De economische groei is daarvoor te laag.
De economen in Brussel willen dat de Italiaanse regering de belastingdruk op werk verlaagt en die op, bijvoorbeeld, onroerend goed verhoogt. In Italië is het eerste koophuis in principe onbelast en bestaat er geen vermogensbelasting. Tegen die hervorming bestaat veel verzet binnen premier Mario Draghi’s eigen regering. ,,De EU wil ons kapotmaken met belastingen,” protesteerde Matteo Salvini, leider van de Lega die deel uitmaakt van Draghi’s regering.
‘Eerste huis is heilig’
Eurocommissaris van economie én voormalig Italiaans premier Paolo Gentiloni wees Salvini erop dat de EU helemaal niemand belastingen wil opleggen, en dat het hier gaat om een belastingverschuiving. Hij kwam ook nog premier Draghi te hulp door te zeggen dat de voorgenomen hervorming van het kadaster de goede weg is. Over die hervorming, die neerkomt op een aanpassing naar marktconforme waarde en dus feitelijk een belastingverhoging, maken de coalitiepartijen al maanden ruzie. Opnieuw is het de Lega van Matteo Salvini die dwars ligt; het belasten van koophuizen ligt in Italië erg gevoelig. ,,Het eerste huis is heilig”, zei partijleider Salvini.
Ook over de wijziging van de concurrentiewetgeving wordt al maanden geruzied. Veel categorieën genieten in Italië speciale bescherming, zoals taxichauffeurs, apothekers en exploitanten van strandtenten. Die laatsten betalen erg weinig voor vergunningen die van generatie op generatie worden doorgegeven, waardoor het voor nieuwkomers zo goed als onmogelijk is een strandtent te openen.
De EU, en ook premier Draghi, vinden dat dat moet veranderen, maar de nieuwe wetgeving wordt al maanden geblokkeerd door verschillende coalitiepartijen. Draghi heeft ze voor het blok gezet met een vertrouwensstem: of je stemt voor in het parlement of we gaan naar huis. Zonder die hervormingen, waarschuwt Draghi, loopt Italië mogelijk de 200 miljard van het recoveryfonds mis.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Paniek in nachtclub Kroatië: onbekende schiet traangas af, ook Nederlanders binnen
Een onbekende heeft gisteren in een bomvolle nachtclub in de Kroatische stad Split traangas afgevuurd. Zeker negentig mensen raakten daarbij (licht)gewond. In de club, waar op dat moment ook Nederlanders aanwezig waren, brak grote paniek uit. -
gay pride
Verdachte (42) aanslag Oslo werd na vlucht uit Iran depressief en arbeidsongeschikt
De vermeende dader van de aanslag op een homobar in Oslo is volgens Noorse media de 42-jarige Zaniar Matapour. Hij vluchtte zo’n dertig jaar geleden uit Iraans-Koerdistan en lijdt al jaren aan paranoïde schizofrenie. De Noorse veiligheidsdienst sprak hem vorige maand omdat hij geradicaliseerd zou zijn, maar zag geen gevaar. Het blijft gissen naar zijn motief. -
De beste consoles voor op de achterbank
Het is zomer en dat betekent voor veel gezinnen een lange reis met de auto richting de vakantiebestemming. Wil je die rit iets comfortabeler maken of zit jouw kroost niet te wachten op zes uur lang ‘ik zie wat jij niet ziet’ spelen? Zorg dan dat je een handheld of draagbare spelcomputer meeneemt. -
De situatie in Oekraïne op de kaart en in grafieken: waar heeft Rusland controle?
De oorlog in Oekraïne duurt al maanden. Hoe verloopt de oorlog en waar hebben de Russen nu controle? Deze kaarten en grafieken geven antwoord. -
Mr. Happy Face verkozen tot lelijkste hond ter wereld
De Chinese gekuifde naakthond Mr. Happy Face is zaterdag uitgeroepen tot 's werelds lelijkste hond. Met zijn witte dot haar en een tong die de hele tijd uit zijn bek hangt, liet de 17-jarige naakthond vrijdag een achttal concurrenten achter zich bij een verkiezing in de Amerikaanse staat Californië.
-
PREMIUM
Goedkoper op vakantie met een hybride die sneller laadt? Zo (on)zinnig is dat
Steeds meer plug-in hybrides hebben een CCS-laadpoort, waarmee je tussendoor sneller kunt laden en – in theorie – veel meer op stroom kunt rijden. Kun je daarmee echt brandstof (en geld) besparen door onderweg zoveel mogelijk te ‘stekkeren’? We nemen de proef op de som richting Zuid-Frankrijk. -
Energierekening
Ruud is van de variabele contracten: ‘Met de huidige energieprijzen pakt dat wat minder uit’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ruud Koot (60) uit Amersfoort. -
PREMIUM
Van ‘rijkentaks’ tot ‘energie-extraatje’: zo pakt de inflatie uit in onze buurlanden
Overal in Europa lopen de prijzen gestaag op. Wat merken burgers en bedrijven ervan in ons omringende landen? En wat doen overheden om de pijn enigszins te verlichten? Een overzicht.