Nabestaanden Amerikaanse vergisaanval in Kaboel willen meer dan alleen ‘sorry’ van het leger
videoNabestaanden van de Amerikaanse droneaanval in de Afghaanse hoofdstad Kaboel, vinden de excuses van het Amerikaanse leger voor de mislukte actie volstrekt onvoldoende. Ze willen dat de militairen die de dodelijke raket afvuurden, worden gestraft. Bij de aanval vielen tien doden, onder wie zeven kinderen.
Het vermoeden was er al langer, maar de Amerikaanse legerchef Frank McKenzie erkende gisteren dat de droneaanval op 29 augustus inderdaad een vergissing was. Het Pentagon zei in eerste instantie dat het leger die dag met behulp van een drone een auto had vernietigd die een IS-bom bevatte. McKenzie geeft toe dat er zeer waarschijnlijk geen strijders van IS zijn geraakt, maar wel tien burgers zijn omgekomen. Hij bood zijn excuses aan.
De legerchef schetste dat er geloofwaardige informatie was over een nieuwe aanval niet lang na de aanslag die dertien Amerikaanse militairen doodde bij het vliegveld van de Afghaanse hoofdstad gedurende chaotische evacuaties. In de getroffen Toyota zouden explosieven liggen, maar daar is niets van gebleken. Het ging om water dat in jerrycans werd vervoerd.
Dochtertje overleden
Emal Ahmadi verloor zijn 3-jarige dochtertje Malika bij de aanval. Hij eist dat de Amerikaanse regering onderzoek doet wie de drone bestuurde en verantwoordelijk is voor het drama. ,,Voor ons is ‘sorry’ absoluut niet voldoende. De militairen die dit op hun geweten hebben, moeten worden gestraft. Door de Amerikanen zelf’’, aldus Ahmadi tegen persbureau AP.
Hij eist namens de nabestaanden ook een schadevergoeding en wil dat sommige familieleden in een ander en veiliger land worden ondergebracht. Ook Ahmadi's broer Ezmarai kwam om bij de beschieting. Hij bestuurde de auto en werkte al jarenlang bij een - nota bene - Amerikaanse organisatie die zich bezighield met hulpverlening in Afghanistan.
Legerchef McKenzie gaf aan dat de nabestaanden kunnen rekenen op smartengeld. Emal Ahmadi stelt dat op prijs, maar vindt dat het wel erg lang duurde voordat de Amerikanen hun dramatische vergissing erkenden en contact met hem opnamen. En hij wil meer.
,,De Amerikanen die de raket vanuit de drone afvuurden, konden zien dat er onschuldige kinderen bij de auto liepen. Waarom dan toch op die knop drukken? De mensen die dit hebben gedaan, mogen hun straf niet ontlopen. Mijn broer was de kostwinner en heel belangrijk voor onze familie. Ik heb geen baan en weet niet hoe ik iedereen moet onderhouden’’, aldus Emal Ahmadi tegen AP.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Dilara ziet ingestorte flat van Turkse tante op tv-beelden: ‘Ze ligt onder het puin’
Honderden Nederlanders met familie in het oosten van Turkije leefden vandaag tussen hoop en vrees. Sommigen kregen het nieuws dat dierbaren zijn overleden, anderen hebben nog altijd geen teken van leven gekregen. -
PREMIUM
De terugkeer van de spionageballon: ‘China is op alle fronten bezig om aan informatie te komen’
Het Amerikaanse ministerie van Defensie observeert al een paar dagen een Chinese spionageballon die hoog boven het Amerikaanse grondgebied vliegt. Canadese Defensiemedewerkers denken ondertussen ook een tweede ballon boven hun grondgebied te hebben gezien. En dat is niet de eerste keer. De spionageballon lijkt aan een comeback bezig. -
OORLOG
LIVE | Oekraïne: Dodelijkste etmaal voor Russische troepen tot nu toe, Kamerleden bezoeken Kiev
Het Oekraïense leger zegt dinsdag in de afgelopen 24 uur 1030 Russische militairen te hebben gedood. Volgens de Oekraïense autoriteiten was dit het dodelijkste etmaal voor de Russische troepen tot nu toe. In totaal zou Oekraïne nu 133.190 Russen hebben omgebracht. Volg alle ontwikkelingen in ons liveblog hieronder. -
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
VIDEO
Leger VS erkent: tien onschuldige mensen dood door drone-aanval in Kaboel
De Amerikaanse droneaanval op een vermeend IS-doel waarbij in Kaboel zeker tien mensen omkwamen was een fout. Legerchef Frank McKenzie erkende dat nadat The New York Times vrijdag al grote vraagtekens had gezet bij de versie van de gebeurtenissen op 29 augustus van het ministerie van Defensie. Generaal McKenzie bood zijn excuses aan.
-
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
-
-
column
Om vijf uur ’s ochtends je bed uit, net als Obama: waarom we graag succesvolle mensen nadoen
Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: routines van succesvolle mensen -
Jongen (6) die juf neerschoot probeerde al eerder een lerares te wurgen en sloeg klasgenoten
De 6-jarige jongen die begin dit jaar zijn lerares van de eerste klas van de Richneck-basisschool in Newport News neerschoot en levensgevaarlijk verwondde, had al een lange lijst met serieuze geweldsincidenten op zijn naam staan. Zo zou hij op een eerdere school een andere lerares de keel hebben dichtgeknepen.