‘Oudste mensaap ter wereld’ overleden: ‘Margrit was vriendelijk en ondeugend’
In de dierentuin van het Duitse Frankfurt is afgelopen vrijdag een Bonobo-vrouwtje overleden dat ruim zeventig jaar oud was geworden. Volgens de Frankfurter Zoo was Margrit daarmee waarschijnlijk de oudste bonobo én oudste mensaap ter wereld.
De dierentuin maakte het overlijden van Margrit dinsdag bekend. De bonobo stierf vrijdag in de middag, ‘vredig en snel in haar groep'. Dat gebeurde binnen enkele minuten en onder toeziend oog van de betrokken verzorgers. Ook vrouwtjesaap Hannah keek toe, schrijft de dierentuin op zijn website. Het dier was tot het einde van haar leven ‘in orde’, maar op woensdag merkten verzorgers die Margrit goed kenden kleine veranderingen bij haar op. De aap was minder actief en at minder dan gebruikelijk, maar leek geen pijn te hebben.
Margrit woonde meer dan zestig jaar in de dierentuin van Frankfurt. Ze was de moeder van vele apen en een belangrijk lid van de groep. Het dier leerde veel dierenverzorgers kennen. ‘Margrit was een persoonlijkheid, vriendelijk, meewerkend en ondeugend. Haar overlijden maakt ons verdrietig en laat een leegte achter, vooral voor de collega’s die haar jarenlang hebben verzorgd', meldt de dierentuin.
Begin jaren 50
Het bobobo-vrouwtje is volgens de dierentuin waarschijnlijk begin jaren 50 geboren in het regenwoud van Congo. In november 1959 kwam ze met een ander vrouwtje over uit de dierentuin van Kinshasa, de hoofdstad van de republiek. De dierentuin begon in 1962 met Margrit het eerste fokprogramma van bonobo's in de wereld. In Frankfurt kreeg de aap zeven jonkies en inmiddels heeft ze meer dan tachtig nakomelingen.
Omdat bonobo's op chimpansees lijken werden ze voorheen ook wel dwergchimpansees genoemd. Volgens de Apenheul worden bonobo's gemiddeld 40 tot 50 jaar oud. In gevangenschap kunnen ze ouder worden.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM20 jaar geleden
Tijdens oorlog in Irak hebben Amerikanen krediet verspeeld: 'Een complete ramp op elk niveau'
Deze week twintig jaar geleden begon de oorlog in Irak. Helemaal niemand herdenkt de invasie van de Amerikanen en de Britten. En dat is niet voor niets: ,,Het was een complete ramp op elk niveau.” -
Britse regering gaat bezit van lachgas verbieden
De Britse regering gaat het bezit van lachgas verbieden. Ook wordt de detailhandel scherper gecontroleerd. Volgens de Britse omroep BBC is lachgas in het Verenigd Koninkrijk een van de meest gebruikte drugs door jongeren in de leeftijd van 16 tot 24 jaar. -
PREMIUM
Door deze veelgemaakte fouten slijt je auto bovenmatig snel
Tijdens de autorijlessen wordt ons vooral geleerd hoe je schadevrij door het verkeer komt, maar niet of nauwelijks hoe je moet rijden om slijtage aan je auto te voorkomen. Als je deze slechte gewoontes afleert, gaat je auto langer mee. -
Met video
Doden en tientallen vermisten na aardverschuiving in Andesgebergte Ecuador
Zeker zeven mensen zijn om het leven gekomen na een aardverschuiving in het dorp Alausi, in het midden van Ecuador. Volgens de laatste berichten van de autoriteiten zijn 23 mensen gewond geraakt en worden nog zo’n vijftig anderen vermist. Op beelden is te zien hoe hulpverleners in het Zuid-Amerikaanse land met hun handen in de modder naar overlevenden zoeken. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.
-
Trump doet op eerste campagnebijeenkomst zijn beklag over ‘Stalinistische’ onderzoeken
Oud-president Donald Trump heeft zijn eerste campagnebijeenkomst in de aanloop naar de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 2024 aangegrepen om bij zijn toehoorders zijn beklag te doen over de onderzoeken die naar hem lopen. Tijdens een rally in Waco in de staat Texas zei hij dat de onderzoeken “zo uit een Stalinistische horrorshow” zouden kunnen komen. -
-
-
Opnieuw pensioenrellen in Frankrijk: 149 agenten gewond, 172 arrestaties, brand in stadhuis Bordeaux
Bij nieuwe protesten tegen de Franse pensioenhervorming zijn in diverse steden in het land opnieuw rellen uitgebroken. Volgens de Franse minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin zijn bij de ongeregeldheden 149 politieagenten gewond geraakt. In heel Frankrijk werden 172 arrestaties verricht, waarvan 77 in Parijs. -
PREMIUM
Hoge WOZ-waarde? Die kun je in sommige gevallen ook slim benutten
De nieuwe WOZ-waarde ligt weer in de bus bij Nederlandse huiseigenaren. Deze door de gemeente bepaalde woningwaarde wordt gebruikt in de berekeningen voor diverse belastingen. Vind je de WOZ-waarde te hoog, dan kun je bezwaar maken. Maar je kunt hem ook slim benutten.