Poetin slaat plank mis met kaart die zijn historische gelijk zou moeten bewijzen: ‘Pure domheid’
met videoPresident Vladimir Poetin heeft op de Russische tv op pijnlijke wijze misgekleund met vermeend historisch ‘bewijs’ dat Oekraïne nooit heeft bestaan en dat het land van oudsher bij Rusland hoort.
De president boog zich over een zeventiende-eeuwse, Franse landkaart, maar kon kennelijk niet lezen wat daar werkelijk op stond. Niet alleen staat Oekraïne op het document nadrukkelijk beschreven als apart land, maar zelfs Poetins eigen stad, Sint-Petersburg, wordt hier aangeduid zijnde Zweeds grondgebied. Moeilijk voorstelbaar dat dit de bedoeling was van de uitzending.
Poetin staat erom bekend de geschiedenis naar zijn hand te willen zetten, mede om de invasie van Oekraïne te rechtvaardigen. Voor de tv-uitzending liet de president zich zogenaamd verrassen door Valery Zorkin, de gestudeerde voorzitter van het Russische Grondwettelijk Hof. Die laatste beweerde een bijzondere kaart te hebben ontdekt uit de zeventiende eeuw, die oorspronkelijk was samengesteld door de Fransen tijdens het bewind van Lodewijk XIV.
,,Dit is algemeen bekend”, reageerde Poetin, die met Zorkin ruim een minuut over de bewuste kaart gebogen stond. ,,Deze landen maakten gewoon deel uit van het Pools-Litouwse Gemenebest, en toen werd hen gevraagd om deel uit te maken van het grootvorstendom Moskou. Pas later, na de Oktoberrevolutie, begonnen zich quasi-staatsformaties te vormen. De Sovjetregering creëerde Sovjet-Oekraïne. Tot op dat moment was er nooit een Oekraïne in de geschiedenis van de mensheid.”
Curieus verhaal, want op de kaart staat immers wel degelijk en heel duidelijk (in het Frans): ‘Oekraïne of land van de kozakken’. Professor Hans van Koningsbrugge, hoogleraar Geschiedenis en Politiek van Rusland aan de Rijksuniversiteit Groningen, bekeek het fragment dan ook met verbazing. ,,Het feit dat er nadrukkelijk ‘land van de Kozakken’ staat boven gebieden die Poetin zich toe-eigent, werd volledig genegeerd. Dit maakte de hele vertoning belachelijk en getuigde van een pijnlijk gebrek aan historisch besef”, aldus de hoogleraar.
‘Pure domheid’
Het incident leidde uiteraard tot de nodige spot op Twitter. Sommigen grapten dat de 17de-eeuwse kaart goed nieuws is voor Poetin, omdat dan ook de Verenigde Staten - die Oekraïne overeind houden met hun militaire steun - niet bestaan volgens het document. ‘Heeft niemand van Poetins staf serieus vooraf naar die kaart gekeken?’ vraagt iemand zich af. Behulpzame Zweden stuurden Poetin zelfs oudere kaarten waaruit zou blijken dat meer delen van Rusland eigenlijk aan Zweden toebehoren.
Van Koningsbrugge: ,,Sint-Petersburg was tot 1721 inderdaad formeel Zweeds. Als je goed naar die Franse kaart kijkt, klopt er echt geen hout van: de Zwarte Zee ziet er anders uit, de Zee van Azov is ook lastig herkenbaar. Als die Zorkin nu enig benul had gehad van de geschiedenis, had hij tenminste een kaart van eind achttiende eeuw laten zien, toen maarschalk Potjomkin dat gebied had veroverd voor Catherina de Grote. Maar deze kaart erbij halen getuigt van pure domheid. Misschien lezen ze geen Frans in het Kremlin en denken ze dat het wel goed is, niet begrijpend dat dit dus tot spot en hoon leidt en dat ze het omgekeerde bereiken van wat ze willen.”
De conclusie van dit hele verhaal is dat Poetin er de zoveelste ad-hocredenering bij haalt om de aanval op Oekraïne te rechtvaardigen, denkt Van Koningsbrugge. ,,Ik noem dit selectief winkelen in de supermarkt van de geschiedenis. Het zegt overigens ook iets over de Russische geleerden die daarbij stonden. Mijn tweedejaarsstudenten kunnen al zien dat het niet klopt, maar kennelijk is dat voor de Russen te moeilijk.”
Bekijk hier onze video’s over de oorlog in Oekraïne:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoe ontstaat MS? ‘Meeste mensen krijgen eerste verschijnselen rond hun 30ste’
-
PREMIUM
Allerlaatste dag voor de acceptgiro. Maar je hoeft niet, zoals velen denken, per se online te bankieren
Vandaag is de laatste dag dat banken nog acceptgiro’s verwerken. Vanaf morgen is de betaalmethode definitief verleden tijd. Waarom verdwijnt de acceptgiro en wat zijn andere opties? Dat vragen we aan Berend Jan Beugel van de Betaalvereniging en Jurriën Beerda van ouderenorganisatie ANBO. ,,Veel consumenten realiseren zich niet dat er ook een alternatief is.” -
Zwarte Amerikaan overlijdt na meerdere stroomstoten door politie, agenten aangeklaagd voor moord
In de VS zijn drie agenten aangeklaagd voor de dood van een zwarte man. Keith Murriel (41) stierf tijdens een arrestatie in de nacht van oud en nieuw. Op vrijgegeven bodycambeelden is te zien hoe de agenten Murriel meermaals een stroomstoot geven. Ze lachen om hem, terwijl hij roerloos in hun politiewagen ligt. -
Lina (28), ‘de gevaarlijkste links-extremist van Duitsland’, moet ruim vijf jaar gevangenis in
Lina E., de beruchtste links-extremist van Duitsland, verdwijnt de komende vijf jaar in de cel. De 28-jarige studente wordt gezien als de architect van de aanslagplannen op neonazi’s en politieagenten. Duitsland houdt intussen zijn adem in voor meer geweld uit extreemlinkse hoek. -
PREMIUM
Drukte bij de energievergelijkingssites: vast contract afsluiten of toch nog even wachten?
Drukte bij de energievergelijkingssites. Vandaag is de laatste dag dat je onder gunstige voorwaarden een vast contract kunt afsluiten. Vanaf morgen geldt de hogere opzegboete. Twee experts geven advies wat nu verstandig is om te doen: nog even wachten of toch een contract afsluiten?
-
Biden voorkomt op het nippertje ‘catastrofaal’ faillissement van de VS met akkoord over schuldenplafond
-
-
-
PREMIUM
Vlaams gezin krijgt energierekening van 17.000 euro in de bus: ‘Heel de winter kou geleden en nu zo’n monsterbedrag moeten betalen’
Yannick (28) en Tatiana (33) uit het Belgische Sint-Niklaas vielen steil achterover toen ze deze maand hun energierekening kregen: 17.000 euro extra te betalen. Een som die het jonge gezin, dat in november een tweede kindje verwacht, niet kan ophoesten. ,,We staan voor een raadsel, maar worden met de rug tegen de muur gezet”, klinkt het. Energieleverancier Luminus laat alvast weten dat er geen fouten zijn gebeurd.Sint-Niklaas -
Kan een land dat zich niet aan EU-regels houdt toch EU-voorzitter worden? Parlement vindt van niet
Hongarije mag volgend jaar geen EU-voorzitter worden, vindt het Europees Parlement. Het parlement gaat er niet over, maar het kan Hongarije wel het leven zuur maken.