Poolse premier waarschuwt Europese Unie voor ‘derde wereldoorlog‘
De Poolse premier Mateusz Morawiecki heeft de Europese Unie gewaarschuwd voor het aanzetten tot ‘de derde wereldoorlog’, mocht de geldstroom uit Brussel worden geblokkeerd. Hij dreigde met een felle reactie als het Europees blok zou besluiten de financiële hulp op te schorten als straf voor anti-Europese maatregelen in Polen. De woorden van Morawiecki moeten niet letterlijk worden opgevat, benadrukt een woordvoerder van de regeringsleider.
In een interview met de Financial Times zei Morawiecki dat zijn regering ‘onze rechten zal verdedigen met alle wapens die tot onze beschikking staan’. Dat suggereert dat Polen de ambitieuze plannen van de EU om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen, zou kunnen dwarsbomen. De Europese Commissie zou haar strafprocedures tegen Polen moeten intrekken, want Polen onderhandelt heus niet ‘met een pistool tegen het hoofd’.
Spanningen
De strijdlustige toon van Morawiecki volgt op een Europese top waarop was geprobeerd de gemoederen te sussen. De spanningen waren hoog opgelopen na het besluit van Polen om in bepaalde gevallen Europees recht te verwerpen. Brussel en andere lidstaten zien dat als ondermijning van Europese afspraken. Eerder zette de conservatief-nationalistische regering de rechterlijke macht al naar haar hand.
Het slepende conflict leidde tot vertraging bij de goedkeuring van 36 miljard euro uit het coronaherstelfonds voor Polen. Onder meer Nederland wil dat het bedrag voorlopig wordt vastgehouden. De Europese Commissie is nog altijd in overleg met Polen over de voorwaarden waar de lidstaten aan moeten voldoen, zegt zij. Er zou geen nieuwe deadline afgesproken zijn.
,,Voor retoriek die verwijst naar oorlog tussen lidstaten en de instellingen van de EU is geen plaats”, stelt de Commissie.
De woorden van Morawiecki moeten niet letterlijk worden opgevat, benadrukt een woordvoerder van de regeringsleider. Het zou maar een retorische overdrijving zijn geweest.
Kijk hier onze nieuwsvideo's:
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMMET VIDEO
Het geheim van de Romeinse bouwkunst: gebouwen staan na 2000 jaar nog overeind
Het Colosseum en het Pantheon in Rome staan na tweeduizend jaar nog fier overeind, terwijl de gemiddelde na-oorlogse flat alweer vervangen moet worden wegens betonrot. Het geheim van de Romeinen heet kalk. -
PREMIUM2
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
met video
Bobi (30) is de oudste hond ooit, met dank aan mensenvoedsel: ‘Wat wij eten, eet hij ook’
Twee weken nadat Guinness World Records Spike vermeldde als de oudste levende hond, ontdekte het instituut nog een veel ouder exemplaar. Het gaat om de 30-jarige Bobi uit Portugal. Hij is niet alleen de oudste levende hond, maar de oudste ooit voor zover bekend. Dat meldt Guinness World Records op haar eigen site. -
eurotop
Poolse premier houdt poot stijf bij ruzie met EU, Merkel wil dialoog over oplossing
Europa moet doorpraten een oplossing vinden voor de kwestie Polen. Tegenstellingen op de spits drijven is geen goede aanpak, en ook een ‘waterval’ van processen voor het Europese Hof is geen oplossing. Dat zei Duitse bondskanselier Angela Merkel vanmiddag bij aankomst op de EU-top in Brussel. Maar Polen is niet van plan in te binden, zo liet premier Morawiecki weten. -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen?
-
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
-
-
Duitse (23) zet dood in scène met brute moord op dubbelganger: ‘Bewijs is overweldigend’
Een onschuldige dubbelganger op brute wijze vermoorden om zo je eigen dood in scène te zetten. Het klinkt als een script van een slechte thriller, maar in Duitsland wordt een 23-jarige Iraakse vrouw toch echt van dit gruwelijke plan verdacht. Dat blijkt uit maandenlang onderzoek van het Duitse Openbaar Ministerie. -
Knallende ruzie Polen en Europa duurt voort: 36 miljard euro steun blijft voorlopig op de plank
Polen en de rest van Europa hebben meer tijd nodig om hun knallende ruzie over de Poolse rechtsstaat op te lossen. De rest van Europa kan zich dat permitteren omdat 36 miljard herstelsteun voor Polen voorlopig op de plank blijft liggen.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer