Russische legerofficier: ‘Onze troepen hebben Oekraïners gemarteld’
Russische soldaten hebben Oekraïense mannen gemarteld in de oorlog, zegt Konstantin Jefremov, een voormalige Russische legerofficier in een interview met de BBC. De gevangenen werden onder meer beschoten tijdens een ondervraging en werden bedreigd met verkrachting. Volgens de BBC is Jefremov de hoogste officier die hier tot dusver openlijk over heeft gesproken.
Konstantin Jefremov wilde naar eigen zeggen niets te maken hebben met de zogenaamde ‘speciale militaire operatie’ van Rusland in Oekraïne. Hij probeerde herhaaldelijk zelf uit het leger te stappen, zonder succes. Uiteindelijk werd hij ontslagen toen hij weigerde terug te keren naar Oekraïne. Hij slaagde erin Rusland te ontvluchten en wordt nu gezien als een ‘verrader’ en een ‘deserteur’.
De BBC kon aan de hand van foto’s en militaire documenten bevestigen dat Jefremov in het begin van de oorlog in Oekraïne was, in de regio Zaporizja. Jefremov stond aan het hoofd van een ontmijningseenheid en was gelegerd in Tsjetsjenië toen hij naar Oekraïne werd gestuurd voor ‘militaire oefeningen’. In april arriveerde Konstantin Jefremov in de stad Bilmak, in het zuidoosten van Oekraïne. Hier was hij naar eigen zeggen getuige van ondervragingen en mishandeling van Oekraïense gevangenen.
Volgens Jefremov duurden de ondervragingen en martelingen ongeveer een week. ,,Elke dag, 's nachts, soms twee keer per dag.” In het interview beschrijft hij onder meer hoe een Russische kolonel een pistool op het hoofd zette van een geblinddoekte Oekraïense gevangene en zei ‘ik tel tot drie en schiet je dan door je hoofd’. Vervolgens schoot hij net aan de zijkant van zijn hoofd, aan beide kanten. Ook werden gevangenen in hun armen en benen geschoten en gaf de kolonel opdracht om de Oekraïners geen ander voedsel te geven dan crackers, en water.
Op het einde van het interview biedt Jefremov excuses aan aan de Oekraïense bevolking. ,,Ik verontschuldig me bij de hele Oekraïense natie voor het feit dat ik naar hun huis ben gekomen als een ongenode gast met een wapen in mijn handen. Godzijdank heb ik niemand pijn gedaan. Ik heb niemand vermoord. Godzijdank ben ik zelf niet vermoord. Ik heb geen moreel recht om de Oekraïners om vergeving te vragen. Ik kan mezelf niet vergeven, dus ik kan niet verwachten dat zij mij vergeven.”
Het VN-mensenrechtenbureau documenteert gevallen van mishandeling van gevangen in de oorlog in Oekraïne. Aan beide kanten worden martelingen gerapporteerd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Wordt Trump gearresteerd in zaak Stormy Daniels? ‘Niet door politie van bed gelicht, wél een mugshot’
Voormalig Amerikaans president Donald Trump wacht waarschijnlijk snel strafrechtelijke vervolging wegens het (laten) betalen van 130.000 dollar zwijggeld aan pornoster Stormy Daniels. Dat Trump dinsdag echter door de politie gearresteerd wordt, zoals hij zelf beweert, is vrijwel zeker onjuist. -
VN: Bewijzen voor moedwillige moorden, marteling en deportatie van kinderen door Rusland
Rusland heeft een breed scala aan oorlogsmisdaden op zijn geweten in Oekraïne. Er zijn bewijzen voor moedwillige moorden, systematische marteling en de deportatie van kinderen, zo staat in een vandaag door de Verenigde Naties gemandateerd onderzoek. -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
Radioactieve capsule in Thailand teruggevonden en lijkt gebroken
Na een dagenlange zoektocht is een vermiste capsule met radioactief materiaal gevonden in Thailand. Volgens lokale autoriteiten van de provincie Prachinburi is de capsule waarschijnlijk gebroken. Dat nieuws veroorzaakt onrust en gezondheidszorgen bij de bevolking. -
Groot klimaatrapport: ‘Als we doen wat we beloven, warmt de aarde eind deze eeuw slechts 2 graden op’
Als China, India en de Europese Unie zich houden aan hun belofte om spoedig uitstootneutraal te worden, dan kan de aardse opwarming aan het eind van deze eeuw beperkt blijven tot ongeveer twee graden. Dat stelt klimaatonderzoeker Detlef van Vuuren, die meeschreef aan het nieuwste klimaatrapport van het IPCC.
-
Oud-premier Pakistan naar rechtbank, vreest voor arrestatie
Imran Khan, die in april vorig jaar na een motie van wantrouwen werd afgezet als premier, vreest gearresteerd te worden wanneer hij zich zaterdag bij de rechtbank aanbiedt. Duizenden aanhangers van Khan hopen een arrestatie nog te voorkomen. -
-
-
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk.