Elk potje en pilletje in de badkamer met uiterste precisie nagemaakt
DEN BOSCH - Een wastafel met zeepje, de afgeragde tandenborstel, een leeggedrukte pillenstrip, de haardroger en een volle toilettas. Het is er allemaal, minutieus nagemaakt door kunstenaar Stijn ter Braak en nu te zien bij Galerie Mieke van Schaijk.
In My Room zingen The Beach Boys zachtjes. De zoetgevooisde golden oldie past bij deze bevreemdende coronatijd. Na iedere lockdown wordt de band met onze woonruimte alleen maar hechter. Kunstenaars zijn het gewend zich voor lange tijd te verschansen in hun werk- en leefruimte. Af en toe doen ze dan lumineuze ideeën op.
Voor het eerst in Nederland
Bij de Bossche Galerie Mieke van Schaijk is zo’n briljant werk te zien. De Vlaamse-Nederlandse kunstenaar Stijn ter Braak (26) exposeert voor het eerst in Nederland. Dit jaar zag Van Schaijk zijn indrukwekkende installatie, Mijn badkamer (2021) in een Antwerpse kunstruimte. Ze besloot het meteen naar Nederland te halen.
Midden in haar galerie is een ruimte waar de kunstenaar met ijzeren discipline zijn eigen badkamer heeft nagebouwd. Geen levenloze kopie maar een intieme, persoonlijke creatie vol wonderlijke details. Wanneer je de badkamer betreedt, is het er allemaal. Een wastafel met zeepje, de afgeragde tandenborstel, een leeggedrukte pillenstrip, de haardroger en een volle toilettas.
Objecten die hij minutieus heeft nagemaakt met materialen als papier-maché, karton, plastic, folies en bamboe. Zelden is de makkelijke weg gekozen. Zo is ook de douchecabine liefdevol afgewerkt.
Spiegel? Nee, een doorkijkje!
Centrum van de badkamer is de spiegel. Misschien wel de schoonste badkamerspiegel ooit. Want de spiegel blijkt geen spiegel, maar een doorkijkje naar een unieke ruimte. Te veel verklappen heeft geen zin. Ga vooral zelf kijken. ,,Wat mijn werk betekent, weet ik niet. Ik geef geen antwoorden. Ik maak en nodig uit tot kijken”, vertelt Ter Braak.
De buitenkant van de installatieruimte is onooglijker. Een rauwe schil van gevonden materialen (pizzadozen, afvalhout, plastic) die contrasteert met de wonderbadkamer binnenin. ,,Maar zowel de binnen- als buitenruimte zijn samengesteld uit dezelfde materialen. Als kunstenaar heb ik niets te verbergen.”
Wat mijn werk betekent, weet ik niet. Ik geef geen antwoorden. Ik maak en nodig uit tot kijken
Wat opvalt is de tedere toets waarmee hij alle badkamerobjecten heeft herschapen. Als een schilder blaast hij elk object met liefde leven in. De installatie is een driedimensionaal schilderij waar elk detail de ruimte krijgt om op te lichten.
Zeven maanden werkte Ter Braak aan zijn pièce de résistance. De in Groningen geboren kunstenaar vertrok op zijn achttiende naar Antwerpen. Aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten verdiepte hij zich in de schilderkunst, maar hij wilde meer. Begin 2020 ontstond het idee om zijn eigen woonkamer na te bouwen.
Geïnspireerd door kinderen
,,Een lestraject met schoolkinderen bracht me op het spoor. Met restmaterialen bouwden de kinderen de fraaiste kunstobjecten. Die energie was aanstekelijk. Ik moest gewoon maken. Mijn woonkamer vol spullen bleek ideaal”, glimlacht Ter Braak. De slaapkamer staat ook nog op zijn lijstje.
Mijn badkamer (2021) van Stijn ter Braak is tot en met 30 januari te zien bij Galerie Mieke van Schaijk, Zusters van Trierstraat 8 Den Bosch.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
CDA’er die pony achterliet mag raadslid blijven, wel een periode van bezinning
VELDDRIEL - Het achterlaten van een pony op een terras van een café in Den Bosch door onder anderen CDA-raadslid Sjors Pardoel, heeft geen gevolgen voor zijn positie als raadslid. Dat heeft de CDA-fractie van Maasdriel zaterdag bekendgemaakt in een verklaring. -
PREMIUM
Oeps, paaltje geraakt: is het goedkoper om schade te claimen of zelf te betalen?
Rijd je jarenlang schadevrij, dan krijg je een forse no-claimkorting op je autoverzekering. Die kan oplopen tot wel 85 procent. Maar hoe werkt die korting precies? En wat is nou wijsheid als je per ongeluk een paaltje hebt geraakt? -
PREMIUM
Buikvet ontstaat door te veel en te slechte voeding: zo kom je ervanaf
Aan het begin van het jaar gaan we massaal op de gezonde toer. Ook dat buikje moet weg, zodat ons lichaam weer ‘strandklaar’ is. Maar dat blijft een lastige. Wat kun je doen? -
PREMIUM
Plast je kat in huis? Zo los je dat op: ‘Veel mensen vinden het niet mooi, maar het lost veel op’
Kattenpis op je vers gewassen lakens: geen pretje. Het plakt, het stinkt en je krijgt de geur er moeilijk uit. Maar hoe komt het dat katten soms op bed plassen? En hoe los je dat het beste op? Anneleen Bru, die onder meer de boekenreeks I Love Happy Cats schreef, helpt je op weg. -
PREMIUM
Oeteldonkse Hots-Knots-Rit bereikt eindstreep: ‘We konden geen opvolgers vinden’
DEN BOSCH - Hots is links en knots is rechts. Onder dit motto raasden 121 bont versierde auto’s elke carnavalszaterdag door de straten van Oeteldonk. Voor het laatst, zo blijkt nu. De organisatie heeft vorig jaar met stille trom het bijltje erbij neergegooid.
-
Verdachte ‘Lucky’ van dodelijke schietpartij in Zwijndrecht werd gezocht op station Den Bosch
DEN BOSCH - De grote zoektocht van de politie op het station van Den Bosch maandagmiddag was voor de man die afgelopen zaterdag in Zwijndrecht een 66-jarige vrouw doodschoot en haar dochter (38) zwaar verwondde. Schutter Mingh Nghia Vuong (49) wordt sindsdien gezocht. -
-
-
Citadelhof in Den Bosch opent eigen ‘museum’
DEN BOSCH - Bewoners van het Citadelhof in Den Bosch openen komende zaterdag hun eigen ‘museum’: Museum Citadelhof. Dat doen zij samen met de SP, die zich samen met de bewoners verzet tegen de komst van een nieuw Design Museum op deze locatie aan de Citadellaan. -
Nog twee verdachten aangehouden voor steekpartij in Den Bosch waarbij 16-jarige gewond raakte
DEN BOSCH - De politie heeft donderdag nog twee verdachten aangehouden voor de steekpartij aan de Orthensedonk in Den Bosch. Bij dat incident raakten maandag twee jonge mannen van 16 en 19 jaar gewond tijdens een ruzie. Drie verdachten werden op de avond van de steekpartij al gepakt.
In samenwerking met indebuurt Den Bosch