Flatbewoners Zuid worden een beetje choreografen: ‘Een leuk initiatief in deze moeilijke tijd’
Hoe kunnen ouderen in coronatijd deel blijven uitmaken van het culturele leven? Het netwerk Lange Leve...! in Den Bosch organiseert samen met bewoners een coronaproof programma met diverse kunstvormen.
Deze maand is de aftrap op Zuid, waar relatief veel ouderen wonen. Op een grasveldje aan de Zuiderparkweg tussen twee flatgebouwen in schijnt deze zaterdag een groepje jonge vrouwen naar iets op zoek te zijn. ,,Naar ordinaire hondendrollen. We gaan hier oefenen voor een zéér exclusieve dansvoorstelling; dan is het wel zo handig dat het veld schoon is", weet choreograaf Nana van Moergestel. Samen met haar collega Neel Brans stippelt ze de grote lijnen uit.
Het plan is dat onze dansers tijdens de uitvoering een telefoongesprek voeren met enkele bewoners, wat direct van invloed kan zijn op de dans
De twee, afkomstig uit Breda, hebben jaren geleden de 'broedplaats' Dansnest opgezet. Ze duiken overal op, waarbij onder meer in overleg met wijkraden bepaalde stadsdelen worden uitgekozen om zogeheten Dansvisites tot stand te brengen. Dat is ook nu gebeurd. Het duo heeft vier professionele dansers meegebracht.
(Tekst gaat verder onder de foto)
Intimiteit
,,Deze georganiseerde dansvoorstelling moet een co-creatie worden tussen onze dansers én de bewoners. We proberen binnen dit kader een antwoord te krijgen op de vraag in hoeverre je op afstand een vorm van intimiteit kunt bewerkstelligen, zonder elkaar aan te raken. Met de puzzelstukken gaan we vervolgens aan de slag. Aan de bewoners later deze maand de eer om vanaf hun eigen balkon de boel verder in te kleuren", legt Brans uit.
Een leuk initiatief in deze moeilijke tijd met alle beperkingen
,,Het plan is dat onze dansers tijdens de uitvoering een telefoongesprek voeren met enkele bewoners, wat direct van invloed kan zijn op de dans. Tevens mogen ze aanwijzingen geven. Zo kruipen ze in de huid van choreograaf. Een voorwaarde om het open werkproces te doen slagen is uiteraard dat de techniek op orde is. Trompettist Jeroen Doomernik zal muzikaal bijspringen."
Even later stuiven de dansers spatgelijk over het veldje, een teken dat ze al goed op elkaar zijn 'ingedanst'. Er volgen typische off balance-momenten, afgewisseld met high kicks - grand battements in vakjargon.
Leuk initiatief
Meerdere bewoners, al dan niet letterlijk verscholen achter de geraniums, zijn getuige van de exercitie. ,,Een leuk initiatief in deze moeilijke tijd met alle beperkingen", reageert de vitaal ogende Henny Peperkamp, tachtig lentes jong. ,,Mogelijk ben ik straks een van de bellers. Welke dans me het meest aanspreekt? Ik denk de tango. Dus wie weet zie je wat Zuid-Amerikaanse passie terug in het eindresultaat." Ze onderstreept het in de stad naar haar zin te hebben. ,,Maar", voegt ze eraan toe, ,,de waarde van kunst en cultuur is en blijft óók voor ouderen cruciaal."
Er worden op Zuid twintig voorstellingen uitgerold. De komende weken zijn er voor de doelgroep nog méér activiteiten gepland in de wijk. De bedoeling is dat andere wijken volgen. De komende weken zijn voor de doelgroep nog méér activiteiten gepland in de wijk. De bedoeling is dat andere wijken zullen volgen.
,,Diverse actoren maken deel uit van ons netwerk. Denk aan culturele instellingen, maar ook ouderen- en zorgorganisaties, de gemeente én last but not least de makers oftewel de kunstenaars. Samen moeten we ervoor knokken dat vitale ouderen bij het culturele leven betrokken blijven, ook nu in tijden van corona. Vele onderzoeken hebben aangetoond dat vormen van kunst en cultuur wezenlijk bijdragen aan de zelfstandigheid en zingeving bij ouderen”, aldus kartrekker Klaas Burger, tevens artistiek leider van Academie voor Beeldvorming.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM1
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
PREMIUM
De Dick Advocaat van Den Bosch (75) komt weer eens terug op zijn pensioen: ‘Ik sterf het liefst op het veld’
Hij keek de dood twee keer in de ogen, kondigde zijn afscheid al meermaals aan, maar John Huisman (75) wordt niet zomaar gekscherend ‘Dick Advocaat 2.0’ genoemd. De Bosschenaar is volgend seizoen gewoon weer trainer. Al het had heel anders kunnen lopen. -
PREMIUM
Nieuwe aanpak moet zorgen voor betere verdeling van parkeerplaatsen: ‘Juiste parkeerder op juiste plaats’
DEN BOSCH - Parkeeroverlast in de buurt? Daar hoopt de gemeente een einde aan te maken met een nieuwe parkeermeting. Minimaal een keer per jaar wordt een onderzoek gehouden om na te gaan waar automobilisten betaald parkeren omzeilen en de auto gratis parkeren. Hoe gebeurt dat precies? -
PREMIUMMet video
Blijdschap over minder ‘levensgevaarlijke’ boeventransporten dwars door Vught – maar dat succes heeft voor burgemeester zelf ook een keerzijde
VUGHT - Snelle geblindeerde auto’s die in colonne langs basisscholen en sportparken sjezen met aan boord vluchtgevaarlijke, meedogenloze criminelen. Daar komt binnenkort een einde aan in Vught en daar is burgemeester Roderick van de Mortel maar wat blij mee. En hij niet alleen.
-
Citadelhof in Den Bosch opent eigen ‘museum’
DEN BOSCH - Bewoners van het Citadelhof in Den Bosch openen komende zaterdag hun eigen ‘museum’: Museum Citadelhof. Dat doen zij samen met de SP, die zich samen met de bewoners verzet tegen de komst van een nieuw Design Museum op deze locatie aan de Citadellaan. -
-
-
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
PREMIUM
Met zware Sherman-tanks over Dungense Brug, mag dat volgend jaar?
SINT-MICHIELSGESTEL - Ze zijn er heel erg op tijd bij. Want pas op 20 oktober 2024 is er een grote optocht van oude oorlogsvoertuigen van Gemonde naar Middelrode, tijdens de herdenking van tachtig jaar bevrijding. Maar nu al wordt Den Bosch om toestemming gevraagd om de Dungense Brug te mogen gebruiken op de route voor het hoogbejaarde oorlogsmaterieel.
In samenwerking met indebuurt Den Bosch