Voor het eerst deze eeuw zijn we wereldwijd minder gaan verdienen: ‘Ondermijning van welvaart en vrede’
Voor het eerst deze eeuw zijn we wereldwijd minder gaan verdienen. Met name lagere inkomens zijn de dupe. De internationale arbeidsorganisatie ILO luidt de noodklok: ,,Dit leidt wereldwijd tot een aanwakkerende sociale onrust.’’
Huishoudens in Nederland die door de snelle prijsstijgingen elke dag armer worden hebben een schrale troost: over bijna de hele wereld krijgen gezinnen dezelfde klappen. Voor het eerst deze eeuw, aldus de internationale arbeidsorganisatie ILO, was de reële loongroei begin dit jaar wereldwijd negatief.
De ILO bedoelt daarmee dat loonstijgingen geen gelijke tred houden met de gierende inflatie, en het gros van de mensen dus elke maand koopkracht inlevert. Dat geldt voor de middenklasse en in het kwadraat voor lagere inkomens. Zij besteden immers een groter deel van hun inkomen aan essentiële goederen en diensten (voedsel, verwarming, huisvesting) die doorgaans sterker in prijs stijgen dan niet-essentiële.
Tientallen miljoenen werknemers zijn daardoor in problemen gekomen, aldus ILO-topman Gilbert Houngbo, die bang is voor de gevolgen: een dikke streep door het prille herstel na de coronapandemie, toenemende inkomensongelijkheid en armoede, wereldwijd een aanwakkerende sociale onrust, en ondermijning van het doel van welvaart en vrede voor iedereen.
Grote regionale verschillen
De ILO, een VN-organisatie, becijfert het reële loonverlies op gemiddeld 0,9 procent, maar de regionale verschillen zijn groot. In de G20-industrielanden is het inkomensverlies al 2,2 procent. Opkomende G20-economieën noteren nog een mager plusje (gemiddeld 0,8 procent), maar ook zij zitten 2,6 procent onder hun niveau van net voor de coronapandemie. De EU lijkt het met een inkomensverlies van 2,4 procent begin dit jaar nog slechter te doen dan de G20-industrielanden, maar de ILO waarschuwt tegen een vertekening: EU-lidstaten zorgden in 2021 met loonsubsidies en regelingen voor baanbehoud nog voor een reële inkomensstijging van 1,3 procent.
Europeanen zijn daarmee beter af dan Canadezen en (Noord-)Amerikanen, die de eerste zes maanden van dit jaar 3,2 procent inkomensverlies voor hun kiezen kregen, bovenop een nulgroei vorig jaar.
In het net verschenen ‘Wereld inkomensrapport 2022-2023: de impact van inflatie en corona op lonen en koopkracht’ zeggen de ILO-specialisten dat er dringend behoefte is aan goed doordachte beleidsmaatregelen om koopkracht en levensstandaard van werknemers en hun gezinnen te helpen onderhouden. Hogere minimumlonen en andere loonaanpassingen zouden een doeltreffend instrument zijn, aldus de ILO, die ook vouchers en btw-kortingen voor de hardst getroffen inkomens bepleit. Die extra koopkracht, aldus ILO-adviseur Rosalia Vazquez-Alvarez, kan meteen ook leiden tot groeiherstel of op zijn minst tot afvlakking van de recessie.
Bekijk hier al onze video’s over de economie:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit. -
Prijsstijging deze maand stuk minder groot: inflatie 11,2 procent, maar dagelijkse boodschappen blijven duur
Het tempo waarmee de prijzen in Nederland stijgen is in november flink afgenomen ten opzichte van een maand eerder. De inflatie blijft echter hoog. Het dagelijks leven werd deze maand 11,2 procent duurder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). -
PREMIUM
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit. -
Knot (DNB): Recessie is nodig om de hoge inflatie te beteugelen
Een recessie is hard nodig om de sterke prijsstijgingen van de afgelopen maanden onder controle te krijgen. Dat zegt president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) in een gesprek met de Tweede Kamer.
-
PREMIUMAnalyse
Klant trekt zich niks aan van de misperen van Jumbo
VEGHEL - Jumbo kreeg in 2022 de ene na de andere tik. Van lege schappen door protesterende boeren tot het witwasonderzoek naar directeur Frits van Eerd. Het lijkt de klant niet te deren, want de supermarkt boekte een recordomzet: ruim tien miljard. -
-
-
1
Huizenmarkt stort verder in, volgens ABN: ‘Prijzen dalen sneller dan verwacht’
De dip op de woningmarkt wordt een diep dal. ABN Amro stelt de verwachting voor dit jaar fors naar beneden bij. Dit jaar verliezen koophuizen 6 procent van hun waarde en volgend jaar nog eens 4 procent. -
Grote Ontslaggolf waait over uit Amerika, 1 op de 5 werknemers wisselt van baan
In het afgelopen jaar wisselde ongeveer één op de vijf werknemers van baan - zo’n 1,5 miljoen Nederlanders. Volgens het UWV is dat aantal twee keer zoveel als tien jaar geleden.