Contactloze betalingen winnen terrein, dit is waarom
We gaven het afgelopen jaar meer en vaker geld uit op internet. Het aantal betalingen aan de kassa bleef nagenoeg gelijk, meldt Betaalvereniging Nederland. Ook opvallend: contactloos betalen met smartphone of smartwatch won flink aan populariteit.
De coronacrisis had ook afgelopen jaar veel impact op ons betaalgedrag: het aantal betalingen op internet steeg met 14 procent, terwijl het aantal betalingen aan de kassa nagenoeg gelijk bleef. ,,We verwachten dat online winkelen een blijvend fenomeen zal zijn. We hebben dat nu twee jaar gedaan, mensen zijn eraan gewend geraakt”, zegt Berend Jan Beugel van Betaalvereniging Nederland.
Toch is het aantal betalingen aan de kassa nog tien keer zo groot als het aantal online betalingen. ,,Voordat de coronacrisis uitbrak, zagen we jaarlijks een groei van 5 tot 10 procent in het aantal betalingen aan de kassa. De afgelopen twee jaar stond deze groei nagenoeg stil. Als corona voorbij is, verwachten we dat die trend weer doorzet.”
Het aantal betalingen met smartphone of smartwatch is het afgelopen jaar ruwweg verdubbeld
Contactloos betalen
Contactloos betalen is ondertussen bezig met een flinke opmars. Inmiddels is bijna 90 procent van alle pinbetalingen contactloos, zonder dat er nog een pinpas in een pinapparaat wordt gestoken (vorig jaar was dat 85 procent). Van alle contactloze pinbetalingen is een kwart zelfs helemaal zonder pinpas, maar met smartphone of smartwatch.
,,Het aantal betalingen met smartphone of smartwatch is het afgelopen jaar ruwweg verdubbeld”, zegt Beugel. ,,De komst van Apple Pay zorgde in 2020 al voor een enorme boost, afgelopen jaar is Google Pay daarbij gekomen. Voor deze bedrijven is het makkelijk om goedwerkende apps te bouwen. Voor banken zelf is het ingewikkelder om dat te maken en onderhouden.” De organisatie verwacht dat alle betalingen langzamerhand naar de smartphone zullen verhuizen.
Minder contante betalingen
De populariteit van cashloos betalingen zie je ook terug in het aantal betalingen met contanten: een daling van 43 procent over de afgelopen twee jaar. ,,Het wordt min of meer kunstmatig in leven gehouden voor mensen die het nodig hebben of graag willen”, ziet Beugel. ,,Cash is anoniem en laat geen sporen na. Dat is voor sommige mensen belangrijk. Daarnaast vinden sommige mensen, bijvoorbeeld senioren of mensen met lichamelijke beperkingen het prettig om met cash te betalen.”
In buurland Duitsland wordt inmiddels geld gevraagd (6 euro) voor opnames bij de geldautomaat, vertelt Beugel. In Nederland brengen sommige banken alleen kosten in rekening voor hoge bedragen. Per 2023 verdwijnt wel de mogelijkheid om te betalen per acceptgiro.
Wil je op de hoogte blijven van handige tips om met je geld om te gaan en geïnspireerd raken hoe anderen hun financiën regelen? Volg ons dan op Facebook en Twitter!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Nederland opent aanval op cash in strijd tegen witwassen
Er moet een plafond komen van 5000 euro bij contante betalingen in Europa. Dat is nodig om witwassen van crimineel geld aan te pakken. Dat voorstel doet demissionair minister van Financiën Wopke Hoekstra, samen met collega’s uit Spanje, Italië, Frankrijk en België in een brief aan de Tweede Kamer. -
FNV-voorzitter waarschuwt voor meer acties: ‘Tijd van praten is voorbij’
De staking op Schiphol van afgelopen weekeinde staat volgens FNV-voorzitter Tuur Elzinga voor een veel omvangrijker probleem. Als er niet snel iets aan de koopkracht van lagere inkomens wordt gedaan, voorziet hij veel meer soortgelijke acties, zegt hij in Trouw. -
Deze mensen leven zonder energieaansluiting: ‘We betalen slechts 9 euro per maand’
Nooit meer torenhoge rekeningen voor water, gas en elektriciteit. Voor veel mensen die zelfvoorzienend leven, gaat het in eerste instantie niet om zuinigheid. Toch zitten er duidelijk financiële voordelen aan ‘off-grid’ gaan. -
De nare bijsmaak van de term Human Resources: ‘Mensen zijn geen productiemiddelen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: Human Resources -
Benzine in Duitsland vanaf volgende week 50 cent per liter goedkoper dan in Nederland
Duitsland voert op 1 juni een accijnsverlaging door, waardoor een liter Euro 95 dan 1,72 euro kost. Dat is bijna vijftig cent minder dan in Nederland. Ten opzichte van de Nederlandse adviesprijs bedraagt het verschil zelfs meer dan 60 cent.
-
met video
Staatsloterij zoekt winnaar van 12,8 miljoen euro: ‘Heel bijzondere situatie’
De Staatsloterij is op zoek naar degene die ruim anderhalve maand geleden 12,8 miljoen euro heeft gewonnen. De winnaar heeft zich vooralsnog niet gemeld om de prijs te innen, meldt de loterij vrijdag. Het winnende staatslot met lotnummer FV 74622 werd verkocht bij Primera Sandra in Bleiswijk. -
Helft Nederlanders ziet contant geld verdwijnen
Meer dan de helft van de Nederlanders verwacht tegen 2030 bijna nergens meer met contant geld te kunnen afrekenen. Maar de meeste mensen moeten er (nog) niet aan denken, blijkt uit een onderzoek van online bank Knab. -
PREMIUMGeld & Geluk
Ron en Yvonne wonen in Sri Lanka: ‘We houden van luxe, maar vinden snel iets duur’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Ron en Yvonne hebben Sri Lanka even verruild voor Nederland. ‘Verbazend hoe ontevreden mensen hier kunnen zijn, terwijl ze zoveel keuzes hebben.’