Jong of oud, sporten draagt bij aan je gezondheid: ‘Het is een fijne uitlaatklep voor mij’
Op welke leeftijd dan ook draagt sporten en bewegen bij aan je gezondheid. Ook als het niet direct meezit. Twee portretten van doorzetters.
Delen per e-mail
Tineke de Groot Kessels (72) fitnest in Nieuwegein
,,Het was wel even een drempel die ik over moest gaan naar een sportschool vol jonge mensen. Mijn hele leven heb ik amper gesport.
Ik fietste naar mijn werk en daar bleef het wel bij. Ik was te zwaar en leefde ongezond. Tot ik zeven jaar geleden een hartoperatie moest ondergaan. Toen ging de knop om. Althans, niet direct. In eerste instantie bleef ik - ondanks waarschuwingen van mijn zoon dat ik meer moest bewegen - nog aansukkelen. Tot ik wéér niet goed werd.
Toen heeft mijn zoon een afspraak voor me gemaakt bij een personal trainer die hij kende. Vanaf dat moment was het raak. Het was als oudere dame wel even een drempel die ik over moest om naar een sportschool vol jonge mensen te gaan, maar ik werd met open armen ontvangen.
Het was als oudere dame wel even een drempel die ik over moest om naar een sportschool vol jonge mensen te gaan.
Inmiddels ga ik, als ik kan, iedere dag. Je kan het bijna wel een verslaving noemen. Het heeft voor mij dan ook zoveel voordelen. Ten eerste ben ik 22 kilo afgevallen en voel ik me veel fitter. Daarbij komt dat ik het enorm gezellig vind op de sportschool. Maar wat ook erg meespeelt is dat ik mantelzorger ben voor mijn man. Overdag gaat hij naar de opvang en dan is sporten een fijne uitlaatklep voor mij.
Iedere ochtend probeer ik een uurtje te sporten. Ik doe mee aan groepslessen, krijg personal training, hang in de gewichten, train mijn conditie, noem maar op. Daarna heb ik het gevoel dat ik er die dag weer tegenaan kan. Het sporten heeft mijn leven meer kleur gegeven. Ik kan het iedere oudere aanraden.’'
Joas Maalwijk (26) uit Groningen, hockeyt in Emmen
,,Als kleine jongen wilde ik graag op voetbal, maar dat zat er voor mij helaas nooit in aangezien ik een aangeboren spierziekte heb.
Dat houdt bij mij in dat mijn spieren minder sterk zijn, ik eerder moe ben en geen spiermassa opbouw. Ik kan zoveel naar de sportschool gaan als ik wil; een gespierd uiterlijk zal ik niet krijgen.
In mijn kindertijd heb ik vrijwel niets aan sport gedaan. Tot ik op mijn 9de een elektrische rolstoel kreeg. Toen maakte ik namelijk ook kennis met het rolstoelhockey. Dat vond ik direct fantastisch en ik doe het nu nog steeds iedere week. Sterker nog, ik ben inmiddels voorzitter van GSC Emmen; de Gehandicapten Sportclub Emmen.
Bij mijn sportvereniging heb ik mijn tweede thuis gevonden. Iedereen in het team is erg verschillend, maar toch heb je allemaal iets dat je bindt. Wat ik zo fijn vind aan de sport, is dat ik mezelf erin kan uitdagen en heb geleerd dat je elkaar, ondanks talenten en beperkingen, nodig hebt. Na een training ben ik altijd erg moe en moet ik best even bijkomen. Maar dat is goed. Dat hoort erbij.
Wat ik zo fijn vind aan de sport, is dat ik mezelf erin kan uitdagen en heb geleerd dat je elkaar, ondanks talenten en beperkingen, nodig hebt.
Mensen die langskomen, kijken in eerste instantie soms nog wat raar op. Veel sporters in rolstoel bij elkaar. Het is een opvallend gezicht. Dan vraag ik iemand om ook gewoon even mee te doen. Sporten is immers echt beleven en ervaren. Dan begrijpen mensen de aantrekkingskracht van de sport al snel. Sport heeft mijn leven echt voor honderd procent verrijkt.’’
Dit artikel is afkomstig uit een bijlage, een uitgave van ADR Nieuwsmedia in samenwerking met sportkoepel NOC*NSF.
Bekijk hieronder onze video's over de NOC*NSF Nationale Sportweek, dat plaatsvindt tussen 18 en 27 september:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Topsporters draaien de rollen om en leggen nadruk op hun beperking
Bij veel sporters ligt de focus altijd op hun talent, maar voor sporters met een handicap staat hun beperking vaak centraal. Hoogste tijd om de rollen eens om te draaien, vinden topsporters als schaatser Kjeld Nuis en volleybalster Laura Dijkema. ,,Ik moet altijd rekening houden met een migraine-aanval.’’ -
PREMIUM
Wat als je prikangst hebt? ‘Geef op tijd aan dat je angstig bent’
De coronavaccinaties beginnen en dat is goed nieuws, maar ook lastig als je bang bent voor naalden. Henk Schenk, arts en prikangstbehandelaar, weet raad. -
Ruim 40 procent denkt onterecht dat fysiotherapie in de basisverzekering zit
Op de stelling ‘vanuit de basisverzekering heeft iedereen recht op negen sessies fysiotherapie’, zegt maar liefst 42 procent dat dit waar is. Maar dat is niet het geval. De basisverzekering biedt géén vergoeding voor fysiotherapie voor volwassenen. Dat blijkt uit de uitkomsten van de Zorgquiz op deze site. -
PREMIUM
VIDEO Hun operatie werd uitgesteld door corona: ‘Nog langer wachten kan me mijn baan kosten’
De coronacrisis raakt ook patiënten die iets anders mankeren dan Covid-19 ongenadig. Ziekenhuizen draaien op minder dan de helft van hun normale operatiecapaciteit. Er zijn patiënten die al sinds maart wachten op een behandeling. Voor duizenden mensen zal die te laat komen. -
PREMIUM
Zo leef je in het nu: ‘Maak mediteren net zo gewoon als tandenpoetsen’
Hoewel er dankzij de vaccins licht aan het eind van de tunnel is, blijft vooruitkijken lastig in coronatijd. Hoe leef je in het nu? In gesprek met Jan Geurtz, schrijver en leraar Tibetaans boeddhisme.
-
PREMIUM
Drogen je lippen juist uit van lippenbalsem? Acht vragen over het populaire stickje
Hebben onze lippen behoefte aan lippenbalsem? Acht vragen en antwoorden over dat populaire stickje in je tas. -
PREMIUM
VIDEO Bezem door het basispakket: niet-effectieve zorg niet langer vergoed
Zorg die niet bewezen effectief is, zal vaker uit het basispakket verdwijnen. Onder meer slaapcentra in ziekenhuizen moeten gaan aantonen dat patiënten baat hebben bij een behandeling, anders wordt die niet langer vergoed. -
PREMIUM
Volkswijsheden gecheckt: per dag laten we 28 windjes, is het slecht om ze in te houden?
Had oma gelijk als ze zei dat je bij verkoudheid een ui naast je bed moet leggen? Huisarts Rutger Verhoeff en gezondheidsjournalist Tijn Elferink checkten volkswijsheden in hun boek Kusje erop. Sommige blijven overeind staan.