Twee derde van de wilde dierenpopulaties is verdwenen: ‘Dubbele noodsituatie’
Nieuw rapportHet is al langer bekend dat het niet goed gaat met de wilde dieren op aarde, en cijfers uit het Living Planet Report van het Wereld Natuurfonds (WNF) bevestigen het weer. Sinds 1970 zijn populaties wilde dieren gemiddeld met 69 procent afgenomen. ,,We kunnen het tij nog keren, maar daarvoor is het wel alle hens aan dek.”
Vooral natuurverlies zorgt ervoor dat de grootte van de wilde dierenpopulaties op aarde afneemt. ,,Die afname zegt uiteindelijk iets over de kwaliteit van het leefgebied", vertelt onderzoeker Michelle Grooten, een van de auteurs van het rapport. ,,Wanneer populaties wilde dieren gaan afnemen is dat eigenlijk een eerste indicatie voor het verslechten van de natuur.”
De mens is, zoals vaker geconstateerd, de boosdoener. ,,Denk hierbij onder andere aan ontbossing, grootschalige landbouw en CO2-uitstoot”, licht WNF-ceo Kirsten Schuijt toe. ,,Met name populaties van zoetwaterdieren zijn het hardst geraakt door vervuild water, overbevissing en de bouw van stuwen en dammen. De populatie van de roze rivierdolfijn in Brazilië is met 65 procent afgenomen door visserij en verlies van leefgebied.” Verder hebben de laaglandgorilla in Congo en de Australische zeeleeuw het zwaar te verduren.
Iedere twee jaar controleert het WNF hoe het ervoor staat met de gezondheid van onze aarde. Deze ‘gezondheidscheck’ - genaamd het Living Planet Report - wordt gedaan door bijna honderd internationale wetenschappers. Zij constateren gezamenlijk dat het al langere tijd niet goed gaat met de aarde en het hoog tijd is voor actie.
Actie is nodig
De onderzoekers spreken van een ‘dubbele noodsituatie’ vanwege de opwarming van de aarde en de afname van biodiversiteit. Uiteindelijk zijn de problemen elkaars oplossing, stelt WNF. Hoe meer natuur, hoe gezonder het klimaat; hoe gezonder het klimaat, hoe meer natuur. De natuurorganisatie benadrukt dat beide problemen alleen aangepakt kunnen worden als ze gezamenlijk bestreden worden.
Voor het eerst wordt in dit rapport de nadruk gelegd op de link tussen biodiversiteit en klimaatverandering. Iets wat vooral WNF-ambassadeur Reinier van den Berg aan het hart gaat: ,,De temperatuur op aarde is sinds het pre-industriële tijdperk met 1,2 graden gestegen. Dat lijkt onschuldig, maar we merken er nu al de gevolgen van. Steeds vaker krijgen we te maken met extreme weersomstandigheden als bosbranden en orkanen. We kunnen het tij nog keren, maar daarvoor is het alle hens aan dek.”
Om de wereld voor zulke weerextremen te behoeden is het volgens de WNF-ambassadeur van belang dat we naar een wereld toewerken waar meer CO2 wordt opgenomen dan wordt uitgestoten. ,,Daar is betere regelgeving voor nodig. Wij willen dat 30 procent van de natuur beschermd natuurgebied wordt voor 2030.”
Iets waar de natuurorganisatie voor wil pleiten dit jaar december, tijdens de klimaatconventie van de Verenigde Naties. ,,Dat zijn dé momenten om een koerswijziging door te voeren in het belang van mensen en de planeet", stelt WNF.
De toekomst van de aarde ligt op je bord
Veerkracht
Maar wat kunnen mensen zelf eigenlijk doen? ,,De toekomst van onze aarde ligt op je bord”, stelt ceo Schuijt. ,,Een plantaardig dieet kan al zo'n groot verschil maken. Natuurlijk verwachten we niet dat iedereen vegetarisch wordt, maar een à twee dagen vis of vlees per week kan ertoe leiden dat onze planeet beter kan herstellen. Duurzame en lokale producten zijn daarbij van belang."
WNF-ambassadeur Van den Berg legt dit verder uit: ,,Met het huidige globale dieet van de mensheid hebben we 4 miljard hectare nodig om 8 miljard mensen te voeden. Als iedereen overgaat op een plantaardig dieet, is dat nog maar een miljard hectare.” Grofweg een land ter grootte van India zou dan bespaard worden.
Al eerder werd in Nederland actie ondernomen. Tien jaar geleden was de otter in de Biesbosch bijna helemaal uitgestorven door de jacht, slechte waterkwaliteit en verkeer. Door de otter beter te beschermen wordt de huidige populatie nu op 450 otters geschat.
,,Dat laat zien hoe veerkrachtig de natuur is”, aldus Kirsten Schuijt. ,,Dat geeft hoop. Natuur herstelt zichzelf als je het de tijd geeft, met rust laat en de juiste stappen zet. Dat is ook precies wat we moeten doen. Niet alleen voor de natuur, maar ook voor de mens en de wereld die we door zullen geven aan onze kinderen.”
Cijfers uit het Living Planet Report van het Wereld Natuur Fonds
Voor het Living Planet Report zijn 32.000 populaties van in totaal 5230 soorten wilde dieren onderzocht.
Latijns-Amerika en het Caribisch gebied zijn de plaatsen waar de grootste afname van wilde dierpopulaties plaatsvindt. De populaties wilde dieren zijn hier sinds 1970 gemiddeld met 94 procent afgenomen.
De populaties die het hardst getroffen worden zijn de zoetwaterpopulaties. Deze zijn sinds 1970 met 83 procent afgenomen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMMET VIDEO
Wilde serval ontsnapt en grijpt kip: ‘Benader je hem verkeerd, dan ben je aan de beurt’
Het waren twee spannende weken voor Bert van Zoelen. Zijn serval, een grote wilde kat die normaal voorkomt op de Afrikaanse savanne, wist te ontsnappen uit zijn tuin. Na een omzwerving van dertien dagen keerde hij woensdag gelukkig weer terug bij zijn baasje. ‘Op een gegeven moment was hij waarschijnlijk niet meer te houden.’ -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
Jetten: Nederland stapt uit omstreden energieverdrag ECT
Nederland stapt uit het omstreden energieverdrag ECT (Energy Charter Treaty). Dat zegt minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Reden daarvoor is dat het verdrag volgens Jetten eerder de klimaatdoelen van Parijs in de weg staat dan dat het eraan bijdraagt. -
VN-rapport: Decennia van ontbossing brengen de planeet in gevaar
Als de wereld door blijft gaan met niet-duurzame landbouw, dan komt er over een aantal jaar een gebied ter grootte van Zuid-Amerika bij met een zwaar aangetaste aardbodem. Dat concluderen de Verenigde Naties woensdag bij de presentatie van het Global Land Outlook 2-rapport. ‘Decennia van ontbossing, mijnbouw en industriële vervuiling hebben hun tol geëist van de planeet.’
-
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
-
-
PREMIUM
‘De grutto bloeide op dankzij Nederlanders en wordt dankzij ons ook weer verdreven’
Ruben Smit kan niet wachten. Zijn film gaat pas op 7 juli in première, maar hij moet nú vertellen wat hij bij het maken ervan heeft geleerd over de grutto. Voor het te laat is. -
PREMIUM
Nu ook kwetsbare diersoorten in problemen door droogte: ‘Vraag is of ze er volgend jaar nog zijn’
De problemen door de droogte breiden zich uit. De waterkwaliteit gaat hard achteruit en beken vallen droog. Daardoor hebben veel kwetsbare diersoorten het extreem moeilijk. ‘Bij sommige is het zelfs de vraag of ze volgend jaar wel weer terugkomen.’