Op zoek naar gezondere snack: vergelijk jouw favoriet met anders lekkers uit de frituur
Koken & EtenEen gezonde optie ga je bij de snackbar waarschijnlijk niet vinden, maar dat betekent niet dat de menukaart geen onderscheid kent. Wat zijn de betere en minst gezonde snacks uit de frituur?
Het antwoord is ingewikkelder dan het lijkt. Eerst moeten we bepalen wat ‘gezond’ en ‘ongezond’ in deze context eigenlijk betekent. ,,Dat zijn termen die om veel nuance vragen”, legt diëtist Femke van Liere uit. ,,Leeftijd, geslacht, gezondheid, levensstijl en nog veel meer factoren hebben namelijk allemaal invloed op wat jouw lichaam wel en niet nodig heeft.”
Producten uit de frituur staan niet in de Schijf van Vijf. Dat wil echter niet zeggen dat je deze producten nooit kan eten, zegt Tara Eikenaar, woordvoerder voor het Voedingscentrum. ,,Eten volgens de Schijf van Vijf houdt in dat er ruimte is om drie tot vijf keer per dag iets kleins te eten of drinken buiten de schijf. En maximaal drie keer per week iets groots.”
Die eerste categorie heet bij de Schijf van Vijf de dagkeuze. De tweede de weekkeuze. ,,Er is geen snack die we kunnen labelen als ‘verantwoorde keuze’. Alle snacks in de snackbar vallen buiten de Schijf van Vijf en zijn weekkeuzes. Ons advies is om deze snacks niet te veel en niet te vaak te eten.”
Het verhaal gaat verder onder de tabel
Maar wat is dan de ‘minst schadelijke’ bestelling? Van Liere: ,,Voor de gemiddelde Nederlander zonder specifiek dieet zou ik de calorieën als leidraad nemen. En omdat we veel hart- en vaatziekten zien, speelt verzadigd vet ook een belangrijke rol in de beoordeling.”
Een bitterbal is minder gezond dan saté, maar de bitterbal en kipnugget kun je beter doseren
Welke snack is het gezondst?
De diëtist bestudeerde de populairste snacks uit bovenstaande tabel en geeft daarop commentaar. De topsnack die er voor Van Liere meteen uitspringt, is de kipsaté: ,,Die zit het laagst in calorieën en totale hoeveelheid vet, vooral verzadigd. Dus die komt hier heel gunstig uit. Maar dat komt ook omdat het in dit overzicht niet veel meer dan stukjes kipfilet is, dus zonder saus.”
En die kipfilet gaat, ook heel belangrijk, niet in de frituur. ,,Als je dan toch in een snackbar bent, heb je met saté zonder saus een prima keus.”
Eet je geen vlees? Dan is de loempia een goede keuze: ,,De loempia komt ook redelijk uit de test want die heeft vrij weinig verzadigde vetten. Dus dat zou een ‘second best’ kunnen zijn.”
Welke snack is het ongezondst?
Wat je vooral niet wilt bestellen wanneer je op je dieet wilt letten, is de Mexicano. Van Liere: ,,Die heeft 390 calorieën; dat is fors. En daarvan bestaat ook nog eens een flink deel uit verzadigde vetten.“
Tel daarbij op dat de Mexicano ook nog eens een lage voedingswaarde heeft, met minder eiwitten per gram dan de saté, en het wordt duidelijk dat het geen goed resultaat behaalt.
Als het om saus gaat, weet ik vrij zeker dat ketchup de beste keuze is omdat dat geen vet bevat
De voedingswaarden van snackbarvoedsel vergelijken is één manier om de ‘beste’ optie te vinden, maar volgens Van Liere missen we daarmee een belangrijk onderdeel van het verhaal: de porties. ,,Een bitterbal is minder gezond dan saté, maar de bitterbal en kipnugget kun je beter doseren.” Bij een Mexicano of berenklauw gaat dat lastiger.
Wat dit vergelijk ook mist, zijn de sauzen. ,,Als het om saus gaat, weet ik vrij zeker dat ketchup de beste keuze is omdat het geen vet bevat. Curry bevat een stuk meer suikers.” Ter vergelijk: ,,Een eetlepel mayo bevat 130 calorieën, een eetlepel ketchup 13.”
Maar betekent dit dat je van nu af aan alleen nog maar schuldvrije saté met ketchup mag bestellen? Absoluut niet, zegt Van Liere: ,,Dit zijn snacks die de meesten van ons maximaal één keer per week eten, niet dagelijks. Daardoor heeft het minder impact op je totale calorie-inname.”
Of, zoals Eikenaar zegt: ,,Als je gezond en gevarieerd eet, dan is het geen probleem om af en toe iets uit de frituur te eten. Maar niet te veel en niet te vaak.”
Kinderen zetten je soms voor joker, zoals Kelly meemaakte met haar kind bij de snackbar. Hij zei over de rode Crocs van een klant ‘mam kijk, ik heb nog nooit zulke lelijke schoenen gezien!’. Meer genante situaties waarin kinderen je kunnen brengen vertelt Ouders van Nu.
Praat mee.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen respectvolle reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een gesprek willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Beter Eten
Kun je een supermarkt-ei uitbroeden? ‘Na zo’n drie weken hoor ik gepiep’
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Deze week: kun je een ei uit de supermarkt uitbroeden? -
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
Wat Eten We Vandaag: Honingcake met noten
Heerlijk: voor deze cake zijn slechts vijf ingrediënten nodig, en grote kans dat je die al in huis hebt. -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
PREMIUMmet video
Ovenbitterbal is níét gezonder dan een gewone bitterbal, en nog 12 feiten
Hij is rond, krokant en precies honderd jaar. Vlak vóór de Dag van de Bitterbal - ja, die bestaat- vertelt culinaire expert/fan Wanda van der Linden alles wat je erover weten wil.
-
Wat Eten We Vandaag: Fried broccolirice met Thaise saté
Zelf fried rice maken? Dit feestelijke recept bevat extra veel groenten dankzij de toevoeging van broccolirijst. De saté gemarineerd in kokosmelk en currypasta heeft een romige smaak. -
-
-
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
PREMIUM
Insecten op het menu: ‘Ik gooi weleens krekelballetjes in de oven als borrelhap. Net een bitterbal’
Ze worden het voedsel van de toekomst genoemd, maar we lopen nog niet echt warm voor een gebakken eitje met meelwormen of salade met gefrituurde sprinkhaan. Toch kunnen we er maar beter aan wennen.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer