Nederlandse sporters ontdekken olympisch Peking: ‘Het voelt niet als een gevangenis als er geen tralies zijn’
VideoVerschillende Nederlandse sporters die straks hopen te schitteren op de Olympische Spelen nemen deze weken een kijkje op de sportcomplexen. Door de strenge coronamaatregelen in China is het voor de shorttrackers en skeletonster Kimberley Bos wel weer even wennen: ,,Het is soms een hele VIP-experience.”
,,Alleen de stoeltjes zijn een andere kleur,” zegt Sjinkie Knegt met een droge toon. ,,Ik was hier tien jaar geleden, toen was het ook een prachtig stadion ja. Enige verschil is dat de stoeltjes toen rood, geel en blauw waren. Nu zijn ze allemaal blauw.” Het olympische sentiment is bij shorttrackers Sjinkie Knegt en Suzanne Schulting nog ver te zoeken. Zij voeren deze week het Nederlandse team aan bij het eerste kwalificatietoernooi.
,,Je weet dat het hier gaat gebeuren, maar je bent eigenlijk gewoon bezig met dit weekend", vertelt Schulting. ,,Misschien ben ik iets te nuchter voor sentiment. Ja, het is een mooi stadion, maar ik focus nu op zo hard mogelijk schaatsen en zo hoog mogelijk komen.”
Anderhalf uur verderop zit skeletonster Kimberley Bos met al haar collega’s in een bergdorpje. Zij zijn drie weken in China om voor het eerst te trainen op de olympische baan. ,,Helaas duurt de quarantaineperiode hier 21 dagen”, vertelt Bos, die bij de Spelen van 2018 als eerste Nederlandse skeletonster ooit meedeed en als achtste eindigde. ,,We rijden iedere dag drie kwartier met de bus heen en terug naar de baan. Onderweg zie je dan het olympisch dorp al liggen, dat geeft al wel een olympisch gevoel. Ook hier in het dorp zijn overal de olympische ringen en aanplakbiljetten te zien.”
Marsmannetjes
De strenge coronaregels zijn de meeste topsporters nu wel gewend, maar in China is het net weer een beetje anders. ,,Vanaf het moment dat we het vliegtuig uitstapten hebben we alleen nog maar marsmannetjes gezien", zegt Schulting. ,,Iedereen is volledig ingepakt en het is echt goed georganiseerd. We hebben het hotel volledig voor onszelf en krijgen iedere dag een pcr-test. We mogen wel gewoon naar het buffet en rondlopen in het hotel, maar het terrein kom je niet af. Er staan ook overal beveiligers.”
Jeroen Otter kan de verschillende maatregelen soms lastig rijmen. ,,Het is heel netjes dat overal je temperatuur wordt gemeten en je alleen binnenkomt met je ‘epidemie-preventie-kaart’ (Chinese versie van de QR-code, red.). Ook met het eten zit je aan lange tafels, maar afgesloten in je eigen melkglazen lokaaltje. Maar aan de andere kant staan we ook met z'n allen in de rij voor het eten en worden we morgen als sardientjes in dezelfde kleedkamers met andere landen gedrukt", aldus de bondscoach.
,,Wij mogen het hotel ook niet uit, maar hebben een krachthonk en zelfs een atletiekbaan tot onze beschikking", vertelt Bos. ,,Ik verveel me sowieso niet. Gisteren waren we toevallig vrij en zijn we met de bus naar de Chinese muur geweest, maar ook daar mochten we de bus niet uit.”
Alle internationale skeletonners en bobsleeërs zijn met dezelfde vluchten vanuit Frankfurt naar Peking gevlogen. ,,Vanaf dat moment kregen we een soort VIP-behandeling", zegt Bos lachend.
,,De acht bussen kregen volledige politiebegeleiding en de vierbaans snelwegen werden voor ons afgesloten. Nu staat er ook continu politie voor de deur van het hotel. Het is wel gek dat je niet even naar de supermarkt kan. Normaal zou ik altijd even een wandelingetje door de stad of het dorp maken. Gelukkig is er bij de baan een klein winkeltje. Zij hadden eerst alleen water en bier, maar sinds vandaag zowaar ook Snickers en Oreo's.”
Ook de shorttrackers hoeven zich met alle trainingen en wedstrijden niet te vervelen in de hotels. ,,Het voelt niet als een gevangenis als er geen tralies zijn", vertelt Knegt. ,,Het is ook maar net hoeveel aandacht je geeft aan de marsmannetjes. Als je ze niet aankijkt zijn ze er ook niet. Ik krijg voldoende beweging en het schaatsen gaat lekker, dus mij hoor je niet klagen.”
Nog maar 107 dagen tot de Spelen
Het shorttracktoernooi in Beijing is de eerste van vier wereldbekerwedstrijden waarin Nederland plekken kan verdienen voor de Olympische Spelen. Bondscoach Jeroen Otter verwacht dat zijn ploeg bij zowel de mannen als de vrouwen het maximale aantal startplekken verovert. ,,Het is een sport waar sommige dingen buiten je macht om zijn. Maar als ik zie waar wij de afgelopen jaren hebben gestaan en presteren, dan ga ik ervan uit dat wij met full quota op de Spelen staan”, aldus bondscoach Otter.
De skeletonners en bobsleeërs zijn er alleen om de baan te testen. Na deze weken volgen belangrijke wereldbekerwedstrijden en de kwalificatie. ,,Het is hét moment om kennis te maken, daardoor zijn het belangrijke weken”, legt Bos uit. ,,Het is niet een heel moeilijke baan, wel een eigenaardige. Aparte bochtcombinaties maken het lastig om snel te gaan. We proberen nu de basis te leren, meer kunnen we niet doen. De bocht gaat straks in februari natuurlijk niet opeens de andere kant op, maar het profiel van de baan kan wel veranderen.”
Bekijk hier onze trending sportvideo's:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit. -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
Skiën in de woestijn? Saoedi-Arabië legt voor 500 miljard euro resort aan voor Winterspelen
Saoedi-Arabië is de gastheer van de Aziatische Winterspelen van 2029. Het land in het Midden-Oosten ontwikkelt voor zo’n 500 miljard euro een futuristische stad in de woestijn waar de nieuwste technische snufjes worden toegepast. Onderdeel van het plan is de bouw van een wintersportresort waar het hele jaar door geskied kan worden. -
Programma Olympische Spelen vandaag | Hoofdrol Irene Schouten bij slotceremonie, bobbers missen finale
De Olympische Spelen van Peking eindigen zondag. Voor Nederland komen vandaag alleen bobsleeër Ivo de Bruin en zijn remmers Jelen Franjic, Janko Francjic en Dennis Veenker nog in actie. -
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.
-
PREMIUM
Na drie keer goud is alles anders voor Irene Schouten: ‘Dit is wel echt uniek’
In twee weken tijd groeide Irene Schouten (29) uit tot een van de grootste Nederlandse schaatsers ooit. Nooit was een Nederlander succesvoller op een editie van de Winterspelen dan zij in Peking: driemaal goud en één keer brons. ,,Ja, dit is wel echt uniek.” -
-
-
PREMIUM
Huiveringwekkende situatie van Kamila Valieva (15) opent wereldwijde discussie over leeftijdsgrens
Betrapt op doping en bezweken onder de druk. Het heftige verhaal van de Russische kunstschaatsster Kamila Valieva (15) heeft een wereldwijde discussie geopend over een leeftijdsgrens op de Olympische Spelen. Maar is dat wel de juiste maatregel tegen kindermishandeling in de topsport? -
Toch nog prijs voor Sven Kramer: trotse dochter Kae heeft medaille voor papa
Sven Kramer slaagde er op de Olympische Spelen niet in zijn indrukwekkende schaatscarrière af te sluiten met een medaille. De 35-jarige schaatskampioen uit Heerenveen was daar zelf vrij nuchter onder, waarschijnlijk ook omdat hij sinds de geboorte van zijn dochter Kae in oktober 2018 een stuk beter kan relativeren.