Varkentje terug op 'd'n Bult'
OSS - Woe 9 aug: Dat beeld, dat kleine bronzen varkentje. Ik herinner me nog dat ik als kind altijd naar 'd'n Bult' wou omdat ik even op dat varken moest en zou zitten. Meestal moest ik dan wel even wachten, want vaak zat er al een ander kindje op.
Delen per e-mail
Maar na een tijd was 'd'n Bult' weg en werd ook het varkentje verplaatst. Lange tijd stond 'ie laag bij de grond vlakbij Intertoys 2, voorheen Bart Smit, en ook nog eens half verstopt achter een elektriciteitskast. Veel kinderen zag ik er niet meer op klimmen. Maar gelukkig, het varkentje staat weer op zijn vertrouwde plek voor de Hema. In een zandbak nog wel.
Vorige week werd het beestje dat inclusief bijbehorende betonplaat zo'n 700 kilo weegt verplaatst. Dat is op zo'n manier gedaan dat wanneer de zandbak in de toekomst verdwijnt, het varken gewoon kan blijven staan. Kijkend naar de pret die kinderen er nu opnieuw mee beleven op deze plek vraag ik me af: waarom staat dit kunstwerk eigenlijk in het centrum? En hoe heet het?
Het laatste blijkt een goeie vraag voor de Osse Kwis zo blijkt, want geen mens die het weet. Verder dan 'het Varkentje' komt het niet. Niet bij de centrummanager, het Stadsarchief en niet bij de projectleider van gemeente Oss. Wel vond Stadsarchief Oss een oud Brabants Dagblad van 28 augustus 1981. De dag waarop het varken de eerste keer 'd'n Bult' zag. Een geschenk van Osse bankinstellingen en gemaakt door beeldhouwster Antoinette Briët. Niet van dezelfde hand als de Harlekijn op de Heuvel, maar wel onthuld op dezelfde dag. Het was de finale van een jaar lang renoveren van het wandelgebied in het centrum. Ook de Boschpoort en Terwaenen werden op deze dag feestelijk geopend.
Nu, 36 jaar later, lijkt de terugplaatsing van het varken weer de kroon op een nieuw begin te zijn voor het Osse winkelgebied. Opgepimpte aanloopstraatjes en een aangekleed Walplein, kinderpret met springkastelen op de Heuvel en een toekomstplan voor de puist van Oss: de oude V&D.
Hoewel het Varken misschien dan symbool staat voor de relatie tussen Oss en het dier, mag het hierbij ook gerust gezien worden als een symbool voor de jeugd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.