BBB viert megawinst in provincies en senaat, CDA halveert, Forum verliest nog meer
met videoNieuwkomer BoerBurgerBeweging koerst af op een monsterzege bij de verkiezingen. Volgens de
prognose komt BBB met vijftien zetels binnen bij de Eerste Kamer. De coalitie krijgt een flinke dreun en houdt in de senaat nog maar 24 zetels over (dat waren er 32).
De BoerBurgerBeweging bestormt de provinciehuizen en de senaat. In Noord-Brabant scoort BBB zo'n 18 procent van de stemmen, in ‘thuisprovincie’ Overijssel zelfs dik 30 procent. In de Eerste Kamer komt BBB in één klap binnen met 15 van de 75 zetels. Dat zijn er vijf meer dan de VVD krijgt en evenveel als GroenLinks en PvdA samen. BBB en de linkse tandem strijden dus om de koppositie.
,,Dit is onbeschrijfelijk’’, zei Van der Plas in een eerste reactie. De riante zege betekent dat het kabinetsbeleid - zeker rond stikstof en landbouw - echt anders moet: ,,De partijen moeten serieus met ons onderhandelen, de meerderheid is bijna niks meer. Wij lopen niet weg voor onze verantwoordelijkheid.”
Dat BBB mee kon doen om de winst, was bekend. Maar dat de zege zo groot kon worden, had de partijleider -‘ik sta te trillen op mijn benen’- niet verwacht: ,,What the fuck (...) Dit wordt een monsterzege.”
Bekijk ook ons liveblog met het laatste nieuws over de verkiezingen, de actuele uitslagenkaart, onze politieke analyse over de gevolgen van de uitslag voor het zittende kabinet, een reportage bij winnaar BBB en de reacties bij het CDA en andere partijen.
De winst van BBB gaat ten koste van veel andere partijen, zeker die van de regering. De VVD levert licht in, D66 verliest ook, net als de ChristenUnie. Maar het CDA halveert zelfs bijna in de senaat, partijleider Wopke Hoekstra spreekt van een ‘buitengewoon bittere pil'.
Forum voor Democratie, in 2019 nog de grote winnaar, levert nog veel meer in en houdt nog slechts een paar procent van de stemmen over. ,,In alle provincies handhaven we ons’’, zei Baudet in een eerste toespraak. ,,En we staan nu op twee zetels in de Eerste Kamer, dat is een goed begin.’’ PvdA, PvdD en nieuwkomers JA21 en Volt noteren wel een plus.
CDA-leider Wopke Hoekstra wil het verloren vertrouwen herwinnen: ,,Het mocht deze keer niet zo zijn, er rust op ons een grote verantwoordelijkheid om te vechten voor een Nederland dat wij graag zien’’, zei hij op het partijkantoor. ,,We zullen dat vertrouwen straat voor straat, huis voor huis moeten zien terug te winnen.”
VVD-leider Mark Rutte noemt de prestatie van BBB ‘knap’. ,,Felicitaties voor Caroline. We halen zelf niet de winst die we wilden. Maar we zijn een grote partij, we nemen onze verantwoordelijkheid.” Rutte gelooft dat zijn kabinetsplannen ook in een nieuwe Eerste Kamer overeind blijven, zelfs na de opdoffer voor zijn coalitie. ,,Ik denk dat de coalitie stabiel kan blijven. In de Eerste Kamer is het altijd een kwestie van meerderheden vinden. Heb vaak met twee telefoons aan mijn oor gezeten.”
Luister ook naar onze podcast Politiek Dichtbij, en abonneer je via Spotify of Apple
En ook samenwerken met BBB is mogelijk, gelooft de premier: ,,Het signaal van de kiezer is duidelijk. Maar het stikstofprobleem gaat niet weg. We zullen daarop beleid moeten blijven maken. Dat kan ook met BBB denk ik. Deze uitslag verplicht ook Caroline van der Plas om het gesprek aan te gaan over stikstof. Maar of ze water bij de wijn moet doen? Ik ga niet beginnen met het geven van instructies aan mevrouw Van der Plas.”
Opkomst opvallend hoog
De opkomst ligt met ongeveer 61 procent opvallend hoog voor provinciale verkiezingen, het is een record sinds 1987. Door het hele land werden woensdag lange rijen gemeld bij stemlokalen, op sommige plekken moesten mensen een half uur wachten om een vakje rood te kunnen kleuren.
Vooral de stikstofkwestie - en alles wat ermee samenhangt - lokte mensen naar het stembureau, bleek uit kiezersonderzoek.
De gekozen leden van de Provinciale Staten benoemen na de verkiezingen het dagelijks bestuur van de provincie, ook kiezen de Statenleden op dinsdag 30 mei de leden van de Eerste Kamer. Als de coalitiepartijen inderdaad flink verliezen en de - linkse en rechtse - oppositie winnen, moet het kabinet nog meer lobbyen voor meerderheden in de senaat.
Bekijk hier al onze video’s over de politiek:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Van der Plas belooft nu al: geen boeren onteigenen in provinciecoalitie met BBB
Voorvrouw van de BoerBurgerBeweging (BBB) Caroline van der Plas belooft dat haar partij alleen in provincies zal besturen als in het coalitieakkoord komt te staan dat boeren niet zullen worden onteigend. Dat staat haaks op voornemens van het kabinet om boeren verplicht uit te kopen om de stikstofuitstoot te verminderen als het vrijwillig niet lukt. Bij de uitvoering van dat beleid is een belangrijke rol weggelegd voor provincies. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
Zes miljoen mensen zochten hulp bij onze kieswijzer
Ruim zes miljoen mensen hebben de afgelopen weken gebruik gemaakt van de kieswijzer, die deze site samen met MijnStem ontwikkelde. Dinsdag was de drukste avond. Op het piekmoment bezochten 3500 bezoekers per minuut de site. -
BBB Zuid-Holland vraagt VVD’er Fred Teeven voor verkenning nieuwe coalitie
Voormalig staatssecretaris van justitie Fred Teeven (VVD) wordt verkenner bij de vorming van een coalitie in de provincie Zuid-Holland. Hij doet dat op verzoek van BBB, de grote winnaar bij de Provinciale Statenverkiezingen afgelopen woensdag. -
PREMIUM
Meer controles en hertellingen om beschuldigingen van verkiezingsfraude tegen te gaan
De Kiesraad gaat vaker controles uitvoeren bij het tellen van de stemmen. Hiermee wil de toezichthouder mogelijk ontwrichtende beschuldigingen van verkiezingsfraude tegengaan, maar is het genoeg?
-
PREMIUMReportage
Caroline van der Plas overdonderd: ‘Mensen, what the fuck is er gebeurd?’
BBB-voorvrouw Caroline van der Plas reageert overdonderd op haar grote zege: ,,Mensen, what the fuck is er gebeurd. Dit is véél meer dan ik had verwacht.’’ -
-
-
PREMIUMEnergie1
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk.