Excuses kabinet aan nabestaanden Peter R. de Vries, advocaat Wiersum en familie van B.
Met videoMinister Dilan Yesilgöz (Justitie, VVD) heeft haar excuses aangeboden aan de nabestaanden van Peter R. de Vries, advocaat Derk Wiersum en die van Reduan B., de broer van kroongetuige Nabil B.
Ze heeft dat per brief en persoonlijk gedaan, maakte ze vrijdag bekend. Yesilgöz erkent dat er fouten zijn gemaakt in de ‘beveiligingssituatie’ van het drietal. De verontschuldigingen komen in reactie op het OVV-rapport dat onlangs concludeerde dat de overheid ernstig tekort is geschoten bij de beveiliging van de drie gedode mannen.
Yesilgöz : ,,Ik vind het ook belangrijk dat wordt erkend dat er fouten zijn gemaakt door de overheid in de beveiligingssituaties van Reduan, Derk Wiersum en Peter R. de Vries. Ik betreur ten diepste dat deze fouten zijn gemaakt. Als verantwoordelijk minister heb ik hiervoor aan de nabestaanden excuus aangeboden. Tegelijkertijd besef ik zeer goed dat het onbeschrijfelijke leed dat de nabestaanden is aangedaan, niet kan worden weggenomen.’’
In een toelichting zei ze vrijdag: ,,Ik leef met de nabestaanden mee. Het waren emotionele gesprekken.” Ze wil niet zeggen of de excuses zijn aanvaard.”
Nabestaanden van Peter R. de Vries blij met excuses
De nabestaanden van Peter R. de Vries zijn blij met de excuses van de minister, zegt zoon Royce de Vries namens zijn familie: ,,Dit is een heel belangrijke stap, die voor ons fijn is, en voor de familie van Nabil B. Dat de overheid de misstanden omtrent de beveiliging van de familie B. nooit had willen erkennen, was misschien wel de belangrijkste drijfveer van mijn vader om als vertrouwensman op te treden. Die strijd lijkt hem zijn leven te hebben gekost; ik ben mijn vader kwijt en ook nog een deel van mijn vrijheid.”
De Vries: ,,De huidige houding van de minister is na het verschijnen van het rapport 180 graden anders dan die van de overheid de afgelopen jaren. Hier is jaren voor gestreden. We zijn er nog niet, maar dat de minister nu erkent wat fout is gegaan, is misschien de belangrijkste stap die gezet moest worden.”
De OVV concludeerde dat de focus bij het Openbaar Ministerie lag op opsporing en vervolgen en niet op de veiligheid. Daardoor werd voor de beveiliging relevante informatie die wel bij rechercheurs bekend was, niet altijd gedeeld. Bureaucratie bleek al zo’n ander probleem. Volgens het rapport was er sprake van ‘gescheiden werelden’ binnen het OM en de politie. Omdat er ‘informatiegestuurd’ gewerkt werd en er geen concrete dreigingsinformatie was, werden de risico’s aanvankelijk laag ingeschat. Verder werd onvoldoende geluisterd naar waarschuwingen van de kroongetuige en diens familie over de veiligheid. Gesprekken liepen vast, ook tussen De Vries en het OM, waardoor de verhoudingen ernstig verstoord raakten.
Yesilgöz zei eerder al dat het kabinet de laatste jaren al ‘stevige verbeteringen’ had ‘ingezet’. Hoewel er ook gevraagd werd om het ontslag van OM-topman Gerrit van der Burg, bleef dat uit.
De minister zegt nu dat het kabinet de ‘grondige’ analyse en conclusies van de OVV onderschrijft, zegt de minister. Ze schrijft dat een aantal verbeteringen al waren ingezet, maar erkent dat deze ‘niet afdoende’ zijn om ‘de toenemende nieuwe dreigingen vanuit georganiseerde criminaliteit aan te kunnen’. ,,Het stelsel moet daarom worden vernieuwd.’’
Het stelsel moet meer ‘gericht’ worden op dreiging en informatiedeling tussen politieteams moet beter. De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) krijgt de regie. Ook moet er wettelijk vastgelegd worden wie en hoe iemand beveiligd wordt.
Kroongetuigen
Opvallend is nog wel dat de minister wil blijven werken met kroongetuigen. Wel schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer dat dit alleen kan als het stelsel dat bescherming moet regelen, is ‘gerealiseerd’. ,,Ik blijf het cruciaal vinden om met kroongetuigen te werken. Maar het programma moet wel verbeterd worden>‘
Bekijk hier al onze video’s over de politiek:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met Video
Kaag twijfelt over doorgaan vanwege bedreigingen: ‘Gezin zou opgelucht zijn als ik stop’
-
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
Wat als een cliënt nog helder van geest is, maar niet kan praten? Deze notaris lost het op met kneepjes in de hand. Een kneepje is 'ja’, twee kneepjes ‘nee’. Elke week tekent journalist Johan Nebbeling waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk op in deze rubriek. -
met video
Asielzoeker met B-status? D66 en CU voelen er niets voor
Het kabinet blijft intern verdeeld over de vraag hoe de hoge asielinstroom beteugeld moet worden. Een plan om een deel van de asielzoekers een B-status toe te kennen, lijkt ook al de oplossing niet. -
Minister De Jonge waarschuwt voor oplopende woningnood
De woningnood zal de komende jaren alleen maar verder toenemen. Daarvoor waarschuwt minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) in een brief aan de Tweede Kamer. -
PREMIUM
Geen vet eten om hartkwaal te voorkomen? Een hardnekkige fabel, zegt cardioloog
Wat veroorzaakt hartaandoeningen, en hoe houd je je hart gezond? Daar gaan meerdere adviezen en wijsheden over rond. Cardioloog Janneke Wittekoek vertelt wat er waar is van zes veelgehoorde stellingen over hartgezondheid.
-
PREMIUMzes vragen
Een zonneboiler levert gratis warm water: in zoveel jaar verdien je hem terug
-
-
-
PREMIUM'gokbaas' van het land
Jackpot voor de Staat: 123 miljoen euro winst op gokken, maar verslaving groot probleem
De Nederlandse overheid is een van de grootste gokbazen van ons land met onder meer de Staatsloterij, Toto, en Krasloten. Ooit was het idee dat daardoor beter zicht kon worden gehouden op gokverslaving, maar door nieuwe aanbieders raakt dat doel uit zicht. -
PREMIUMinterview
Ilona Lagas naar Eerste Kamer: ‘Binnen BBB zijn mensen die een goede premier kunnen zijn’
Jarenlang was ze VVD’er, maar straks is Ilona Lagas (67) namens de nieuwkomers van BBB de baas van de grootste fractie in de Eerste Kamer. Dinsdag wordt de nieuwe Eerste Kamer gekozen. ,, Ik ben van het praktisch denken.”