Kabinet neemt nog geen besluit over verzoek VS rond maritieme missie bij Iran
Het kabinet neemt voorlopig nog geen besluit over het sturen van een fregat naar de wateren bij Iran. De Verenigde Staten hebben Nederland aan het begin van de zomer gevraagd deel te nemen aan een maritieme missie in de Straat van Hormuz om de koopvaardij te beschermen.
Delen per e-mail
Het kabinet zit met het verzoek in zijn maag. Nederland is bang de spanningen rond Iran verder aan te wakkeren met het sturen van fregatten. Tegelijkertijd kan het kabinet niet zomaar ‘nee’ zeggen, omdat de Verenigde Staten onze belangrijkste NAVO-partner zijn en er ook al een verzoek ligt om troepen te sturen naar het noorden van Syrië. Ook verwijt de regering in Washington ons al jaren dat we te weinig geld uittrekken voor Defensie en niet voldoen aan de afspraken binnen de NAVO.
De spanningen in het gebied zijn opgelopen sinds de Verenigde Staten de atoomdeal met Iran hebben opgezegd. Sindsdien heeft de Iraanse republikeinse garde onder andere een Britse olietanker in beslag genomen.
Het kabinet lijkt nu te kiezen voor de strategie van de lange baan. Er wordt geen haast gemaakt met een besluit, zei Defensieminister Ank Bijleveld na afloop van de eerste ministerraad na het reces. ,,We nemen rustig de tijd.’’
Volgens premier Mark Rutte is het ook onderwerp van gesprek in Europa. De Duitsers hebben inmiddels al laten weten het verzoek van de Verenigde Staten naast zich neer te leggen. Hij wil nu eerst een bijeenkomst van de Europese ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie afwachten voordat er een besluit genomen wordt. Rutte: ,,Ik denk dat we echt even moeten wachten. Het besluit komt in the fullness of time, zoals de Britten zeggen.” In de tussentijd zal gekeken worden naar de actuele ontwikkelingen rond het conflict.
Gisteren werd de Iraanse supertanker Grace 1, die anderhalve maand geleden door Gibraltar werd vastgelegd en waarmee de ‘tankeroorlog’ aanving, weer vrijgelaten. Bekijk hier de beelden:
Verder in het nieuws
-
Peiling: Vertrouwen in ministers ChristenUnie in vrije val
Het vertrouwen van kiezers in de twee bewindslieden van de ChristenUnie zakt in als een plumpudding. Dat blijkt uit de nieuwste peiling van Maurice de Hond. Twee D66-ministers schieten juist omhoog. -
Partijcongres Marijnissen (SP) opent aanval op 'lavendelpolitiek’ Baudet
SP-leider Lilian Marijnissen wil niet dat onze toekomst wordt bepaald door ‘de lavendelpolitiek’ van Thierry Baudet. Dat zei Marijnissen vanmiddag tijdens een speech op het partijcongres in Nieuwegein. -
Ledenvergadering Henk Krol weer gekozen als landelijk lijsttrekker 50Plus
Henk Krol voert bij de komende landelijke verkiezingen, die uiterlijk in maart 2021 plaatsvinden, opnieuw seniorenpartij 50Plus aan. Dat heeft de algemene ledenvergadering vanmiddag besloten. -
Partijcongres Jannie Visscher nieuwe voorzitter SP
Jannie Visscher (58) is gekozen als nieuwe voorzitter van de Socialistische Partij. Ze is de opvolger van Ron Meijer, die eerder dit jaar zijn vertrek aankondigde na verloren Europese verkiezingen. -
Nieuwe cao Personeel ziekenhuizen krijgt er acht procent bij
Een ultieme poging om de cao-onderhandelingen tussen de ziekenhuiswerkgevers en de vakbeweging vlot te trekken, is gelukt. Er ligt nu een deal tussen de onderhandelaars. De leden moeten daar echter nog wel mee instemmen.
-
Toeslagenaffaire: ‘Belastingdienst negeerde wet veel langer’
De Belastingdienst heeft zich ook de afgelopen drie jaar niet aan de wet gehouden bij het controleren van toeslagen voor kinderopvang. Dat strookt niet wat staatssecretaris Menno Snel van Financiën de Tweede Kamer heeft verteld en evenmin met wat de Belastingdienst de Nationale Ombudsman beloofde. De Belastingdienst zou zich volgens hen sinds 2016 wel aan de wet houden. -
UPDATE Henk Otten en 50Plus helpen stikstofwet aan meerderheid in Eerste Kamer
Henk Otten heeft na een bezoek aan het Torentje zijn zegen gegeven aan de stikstofwet van het kabinet. De kans is groot dat ook 50Plus en SGP volgende week met de wet instemmen, waarmee in de Eerste Kamer een meerderheid vóór is. Zo kan het kabinet de spoedwet zonder hulp van PvdA of GroenLinks door de senaat loodsen. -
Kabinet: Economie moet ingrijpend worden hervormd
Nederland moet de economie grondig hervormen om de welvaart in de toekomst te garanderen. Het kabinet heeft daarvoor een zespuntenplan gepresenteerd. Voor het plan zijn miljarden euro’s nodig die vooral door nieuwe kabinetten moeten worden neergeteld.