Gewekt uit coronaslaap door BALSAM, een van de publiekstrekkers tijdens Boulevard
DEN BOSCH - Een alchemistische performance waarin alle zintuigen aan hun trekken komen. Dat is BALSAM, een coproductie van het Vlaamse Laika en muziekensemble Zefiro Torno. Een van de publiekstrekkers van Theaterfestival Boulevard. Volgens de makers een ode aan het leven en de natuur die overweldigend én ondoorgrondelijk is.
„Welkom bij deze zinnenprikkelende smakelijke voorstelling in ons proeflaboratorium.” De warme veelbelovende woorden komen uit de mond van Peter De Bie, bedenker van het zintuiglijk concept en artistiek leider van Laika.
Een veelzijdig theatergezelschap dat al meer dan twintig Boulevard-optredens achter de kiezen heeft. „Tijdens de voorstelling ga je van alles zien, horen, proeven, ruiken, voelen. Alvast een tip van de chef-kok: laat het geheel hierna intrekken als balsem voor je ziel. Wie weet dient zich straks nog het zesde zintuig aan.”
Smaakpapillen activeren
Bezoekers die de zaal bij Mainstage Brabanthallen betreden krijgen bij de entree een petrischaaltje met daarin enkele amuse gueules aangereikt. Bedoeld om de smaakpapillen te activeren. Alle zitplaatsen bevinden zich rondom een pentagram oftewel een vijfpuntige ster, een van de oudste symbolen ter wereld. De oeroude opstelling verwijst naar het idee van de kwintessens, conform de opvattingen van alchemisten het vijfde element op aarde.
Drie leden van Laika beginnen met het natuurfilosofische experiment, op zoek naar wat in alchemistische kringen ‘het ultieme goud’ genoemd wordt. Een visueel spektakel, niet in de laatste plaats vanwege de dampende taferelen.
Terwijl de scheikundige processen van distillatie en gisting langzaam maar zeker op gang worden gebracht, zwellen mysterieuze middeleeuwse klanken aan. Even later gevolgd door traditionele liederen uit diverse landen. Voor het repertoire zijn vijf muzikanten van Zefiro Torno verantwoordelijk. En Elly Aerden, óók bekend als frontvrouw van muziekgroep Eléonor, die in meerdere talen de zangpartijen grotendeels voor haar rekening neemt.
Het kwintet is niet te beroerd geweest een arsenaal aan instrumenten mee te brengen. Muzikaal leider Jurgen De Bruyn bijvoorbeeld bespeelt naast de luit en de barokgitaar ook een bijna twee meter lange chitarrone die doet denken aan een Turkse saz. Zijn collega’s zijn druk in de weer met niet-alledaagse instrumenten als een Franse doedelzak, een chatkhan en een duduk (Siberische harp en Armeens blaasinstrument, red).
Unieke hapjes met dito smaken
Ondertussen komen allerlei unieke hapjes met dito smaken en geuren voorbij. Achteraf levert het opeten van de S(z)echouan Gemma Florida, een scherpe bloemknop die brandt op de tong, bij het publiek de meeste gespreksstof op.
„Ik kreeg er tintelende lippen van”, reageert Helmi Koekkoek uit Tilburg. „Alles bij elkaar opgeteld een bijzondere ervaring. Prachtig ook dat de muziek en het spel naadloos in elkaar overliep.” Peggy Olislagers, interim-directeur van het festival, is het roerend met haar eens: „Het is inderdaad één geheel. Dit moet je erváren! De productie heeft ook iets sacraals. Ze heeft me als het ware wakker gekust, ik ben volledig ontwaakt uit de coronaslaap.”
De programmering is mede mogelijk gemaakt door Vrienden van Theaterfestival Boulevard. Voorzitter Anne van de Ven tot slot: „Bij elke editie sponsoren we één voorstelling. De grote toegankelijkheid van dit stuk gaf de doorslag.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
PREMIUM2
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen.