Mabel en dochter blij met winnaar Prins Friso Ingenieursprijs, Beatrix kijkt trots toe
Als koningin moest ze niets hebben van computers en moderne communicatiemiddelen, maar als 83-jarige checkte prinses Beatrix vanmiddag digitaal in voor de uitreiking van de Prins Friso Ingenieursprijs, vernoemd naar haar in 2013 overleden zoon. Eén van diens dochters is volgens haar moeder erg blij met de winnaar.
Voor de eerste keer verschijnt prinses Beatrix via een videoverbinding bij een officiële gelegenheid en het is ook de eerste keer dit jaar dat haar voormalige koninkrijk de inmiddels gevaccineerde prinses te zien krijgt. Haar laatste openbare optreden dateerde van december 2020, toen ze een schilderexpositie in Dordrecht opende.
Eén keer eerder zag Nederland Beatrix in coronatijd via een schermpje, tijdens de geïmproviseerde Koningsdag vorig jaar. Feestelijk proostte ze met een glas champagne op de 53ste verjaardag van haar oudste zoon, koning Willem-Alexander.
Servieskast
Nu, bij de uitreiking van de Prins Friso Ingenieursprijs, gaat het om haar tweede zoon; prins Friso, de ingenieur die in de zomer van 2013 op paleis Huis ten Bosch stierf aan de gevolgen van een ski-ongeluk anderhalf jaar eerder. Samen met haar schoondochter prinses Mabel, de weduwe van Friso, woont zijn moeder jaarlijks de uitreiking van de prijs bij, nu noodgedwongen digitaal. Mabel vanuit haar woonplaats Londen, Beatrix zo te zien vanaf kasteel Drakensteyn in Lage Vuursche. De computer of tablet die voor de prinses neer is gezet staat in elk geval voor een haard en niet, zoals met Koningsdag vorig jaar, voor een servieskast.
Als koningin moest Beatrix weinig tot niets van moderniteiten als computers en internet hebben. Treffend voorbeeld: als zij in haar Italiaanse vakantievilla Rocco dei Draconi in Tavernelle verbleef en aldaar wetten of koninklijke besluiten diende te ondertekenen, moest een ambtenaar naar Italië reizen met de documenten. Na de troonswisseling in 2013 paste Willem-Alexander deze systematiek aan. Hij kan in zijn Griekse vakantiehuis of waar ook ter wereld digitaal zijn handtekening zetten, daar hoeft niemand meer het vliegtuig voor te pakken.
En waar hij en koningin Máxima nu vrijwel dagelijks digitale werkbezoeken afleggen, was deze prijsuitreiking voor Beatrix dus een primeur. Dat geeft ook het belang aan dat zij hecht aan de naar haar betreurde zoon vernoemde prijs. Via de videoverbinding applaudisseerde Beatrix hartstochtelijk voor de winnaar: David Fernandez Rivas, hoofddocent vloeistofdynamica aan de Universiteit Twente.
Met zijn team werkt deze ingenieur, die prijzen van de vak- én publieksjury won, aan een methode om medicijnen zonder naald te injecteren. Het idee zat vroeger al in de televisieserie Star Trek en wordt volgens Rivas binnen enkele jaren bewaarheid; het medicijn of vaccin wordt tegen de opperhuid gehouden en zo erg versneld dat die druppel dwars door de huid heen gaat, zonder prik. In het weefsel vlak onder de huid remt de vloeistof dan weer af.
Door de coronapandemie is deze naadloze injectietechniek ‘superrelevant’, oordeelde prinses Mabel glunderend. Een mooie oplossing bovendien voor één van de twee dochters van haar en prins Friso, die behoorlijk bang is voor naalden. En voor haar beste vriendin, voegde ze eraan toe, die als diabetespatiënte talloze naalden in zichzelf moet zetten. Mabel sprak verder de hoop uit Rivas later dit jaar in levende lijve te kunnen treffen.
Kijk hier onze video's over het koninklijk huis:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
‘Magische’ Harry Styles vult drie avonden Arena: ‘Hij is net als Jagger en Bowie méér dan een artiest’
-
Na Grammy-rel maken Madonna en Sam Smith nu samen nummer
Sam Smith en Madonna hebben samen een nummer opgenomen. Het duet heet Vulgar en verschijnt op 9 juni, kondigen de artiesten woensdag aan op sociale media. -
PREMIUM
Huilen: teken van zwakte of genetisch bepaald? ‘Traankanaal zit lager bij mannen’
Huilen, janken, wenen, snikken en snotteren. Niks fijner dan ongecontroleerd de tranen laten stromen. Maar wat is nu de precieze functie van al die tranen? En waarom huilt de ene persoon al bij een tv-commercial en kan de ander geen traan laten op een begrafenis? Hoogleraar Ad Vingerhoets: ,,Het hormoon testosteron maakt het moeilijker om te huilen.’’ -
PREMIUM
Is opleiding in Wales voor Alexia net zo'n vlucht als voor haar vader, Willem-Alexander?
Ze wordt normaal gesproken niet zijn opvolger, maar toch treedt prinses Alexia (15) in de voetsporen van haar vader, koning Willem-Alexander. Net als hij rondt zij haar middelbare school af aan het prestigieuze Atlantic College in Wales. Heeft Alexia hetzelfde motief als haar vader, die als lastige puber de soms verstikkende sfeer in paleis Huis ten Bosch ontvluchtte? -
met foto
Kees van der Spek verbijsterd: ‘gewapende overvaller’ loopt rond in achtergrond Perfecte plaatje
Misdaadverslaggever Kees van der Spek heeft woensdagavond naar eigen zeggen een beruchte overvaller gespot in het RTL 4-programma Het perfecte plaatje. Vlak achter presentator Tijl Beckand en deelnemer Rick Brandsteder stond een man die de journalist eerder had ontmaskerd in zijn show Oplichters aangepakt. Toen zou de man hem seks met een kind hebben aangeboden.
-
1
Inbraken gebeuren in allerlei soorten woningen en buurten: zo laat je je huis veilig achter
-
-
-
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
Wat als een cliënt nog helder van geest is, maar niet kan praten? Deze notaris lost het op met kneepjes in de hand. Een kneepje is 'ja’, twee kneepjes ‘nee’. Elke week tekent journalist Johan Nebbeling waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk op in deze rubriek. -
Extern onderzoek ingesteld naar plots werkloze ster van Britse ‘Koffietijd’
Producent ITV laat een extern onderzoek doen naar de relatie tussen presentator Phillip Schofield en een jongere collega. Dat melden verschillende Britse media.