Omroepen: NPO-onderzoek moet kijken naar hiërarchische verhoudingen en korte contracten
Het NPO-onderzoek naar misstanden op redacties bij de publieke omroep moet ook oplossingen voor de toekomst bieden. Dat stelt voorzitter Arjan Lock maandag namens het College van Omroepen (CvO), het adviesorgaan waarin alle omroepen zich hebben verenigd. De omroepen hebben deze week overlegd over de onthullingen over de angstcultuur bij talkshow De Wereld Draait Door.
,,Het is heel goed dat de NPO een onafhankelijk onderzoek laat doen”, stelt Lock. ,,Maar er moet echt goed worden onderzocht wat er mis is gegaan en hoe dat komt. We pleiten ervoor ook te kijken naar de toekomst. Om dit soort situaties te voorkomen, moet er iets veranderen aan de structuren en hiërarchische verhoudingen binnen Hilversum.”
De omroepen vinden het ook ‘heel belangrijk dat er meer zekerheid’ komt in de programmering om redacties zekerheid te geven en de mogelijkheid om te bouwen aan expertise. ,,Dat geeft ruimte om meer contractuele zekerheid te bieden.” Nu krijgen veel medewerkers kortlopende contracten, omdat niet duidelijk is hoe lang een programma blijft bestaan.
Diepste kern
Eerder pleitte ook WNL-hoofdredacteur Bert Huisjes hier al voor in het radioprogramma Spraakmakers. ,,De tijdelijke contracten in Hilversum geven een vorm van afhankelijkheid”, zei Huisjes. ,,Redacteuren vragen zich af: heb ik volgend jaar nog wel een baan? Zit ik nog wel bij het team? En degene die dat beoordeelt, is jouw eindredacteur. Kan je dan echt vrijuit praten bij problemen? Dat is de diepste kern waar het probleem begint.”
NPO kondigde vrijdagavond een ‘omroepbreed’ onderzoek aan naar de werkcultuur binnen Hilversum. Meldpunt Mores heeft sinds de onthullingen rond DWDD talloze meldingen van soortgelijke situaties binnen de gehele publieke omroep ontvangen. Het gaat niet alleen om situaties bij tv-programma’s, maar ook bij de radiozenders van de NPO.
Het onderzoek volgt na onthullingen in de Volkskrant, die op basis van gesprekken met zeventig oud-redacteuren meldde dat presentator Matthijs van Nieuwkerk jarenlang redacteuren zou kleineren en terroriseren. Van Nieuwkerk heeft inmiddels de samenwerking met BNNVara verbroken, maar heeft toegezegd wel mee te werken aan het NPO-onderzoek.
Luister hieronder ook naar de AD Media Podcast of abonneer je via Spotify of iTunes. Vind alle onze podcasts op ad.nl/podcasts.
Bekijk hieronder onze video’s op het gebied van Show & Entertainment:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
serierecensie
Uitgekeken op humorloze superheldenfilms? Deze Disney-serie kijkt lekker weg
Ook zo uitgekeken op die eindeloze, vaak humorloze reeksen superheldenfilms en -series? Gelukkig is er nu een aardig alternatief; de komische serie Extraordinary. Te zien op het kanaal van Disney+ dat door de daar uitvoerig beschikbare Marvelproducties grossiert in de serieuze varianten van dit genre. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
met foto's
Prinses Amalia krijgt portret in Willemstad, koning onder de indruk van voormalige probleemwijk
Tijdens een wandeling door de wijk Otrabanda, in Willemstad op Curaçao, kreeg prinses Amalia een schilderij aangeboden van een kunstenaar die ook veel kleurrijke muurschilderingen maakt in de opgeknapte buurt. De prinses, met haar ouders bezig met een rondreis over de Antillen, bedankte de schilder uitvoerig in het Nederlands en in het Spaans. -
PREMIUM2
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
PREMIUMmet quiz
Kritiek op ‘nepobaby’s’ zwelt aan: ‘Kinderen van BN'ers krijgen eerder een kans in showbizz’
Wat hebben de De Molletjes, de Roelvinkjes, Krabbé’s, Brandsteders en Borsato’s gemeen? Het zijn allemaal families waarin ouder én kind in de showbizz werken. De kritiek op de zogenoemde ‘nepobaby’s’ zwelt aan.
-
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
-
-
PREMIUMmet video
Prinses Amalia over Antillen-reis: ‘Heel intensief, maar dat had mijn vader al gezegd’
Niet per regeringsvliegtuig, maar met het marineschip Zr.Ms. Holland reizen de Oranjes van Aruba naar Curaçao op hun rondreis over de Antillen. Voor het eerst horen we prinses Amalia over haar vuurdoop op de eilanden. -
Top 40
Flowers van Miley Cyrus is ook deze week de grootste hit van ons land
Dit is het overzicht van de belangrijkste verschuivingen in de Top 40 van 4 februari. In de lijst zien we 2 binnenkomers, 11 zittenblijvers, 12 stijgers en 15 zakkers.