Erfgoed dreigt dakloos te raken in Oisterwijk, maar De Kleine Meijerij koestert museale dromen
VIDEOOISTERWIJK - Opnieuw dreigt de historie in Oisterwijk dakloos te raken. Sowieso lijkt heemkundekring De Kleine Meijerij ver verwijderd van zijn wensdroom: een verenigingsgebouw met museale functie.
Delen per e-mail
Wat is heemkunde? Een paar bij elkaar geraapte scherven? Of het knusse beeld van Moergestelnaren die 2400 jaar voor Christus samendrommen rond een aardewerken pot?
,,De oudste pot van Brabant”, maakt Anton van Dorp het nog spannender, terwijl de vice-voorzitter van heemkundekring De Kleine Meijerij wijst naar een vitrine in het heemcentrum. Daarin liggen nog meer schatten die wijlen Janus van Laarhoven uit Moergestelse grond opdiepte.
,,Erfgoed leeft”, merkt Van Dorp ook als kinderen bij een opgraving komen koekeloeren. ,,Als ze zo’n scherf in hun handen houden, merk je dat geschiedenis ook jonge generaties kan boeien.”
Slager Knobbout
Maar leeft het historisch besef voldoende in bestuurlijk Oisterwijk, waar de heemkring van oudsher zijn centrum heeft? De vraag is acuut nu De Kleine Meijerij na vijftien jaar het voormalige pand van slager Knobbout en weekblad Nieuwsklok aan de Spoorlaan per 1 juli moet verlaten.
,,We hadden aan de Sint Petrus Stichting een goede huisbaas. Maar ze hebben besloten dit pand te verkopen om met het geld culturele en maatschappelijke activiteiten te kunnen ondersteunen. Begrijpelijk, maar jammer voor ons.”
En dus kunnen de heemkundigen van Esch tot Moergestel hun odyssee weer oppakken. Deze eeuw vingen ze aan in het pand In De Drye Swaentjes aan De Lind.
Toen de gemeente Oisterwijk dat onroerend goed ging verzilveren, werd eerst asiel gevonden in de Caeciliaschool in Enschot en daarna in een kantoor van Boomkwekerij Udenhout. Provisorische onderkomens.
Mensen brengen ons allerhande voorwerpen en boeken
Probleem is dat De Kleine Meijerij, 73 jaar oud inmiddels, steeds meer ruimte nodig heeft. ,,Mensen brengen ons allerhande voorwerpen en boeken.”
Kieskeurig zijn Van Dorp en de zijnen ook niet. Zo wilde het kadaster mappen vol landkaarten na digitalisering vernietigen. Zonde, vonden ze bij De Kleine Meijerij: ,,Voor de historische sensatie moet je zo’n kaart wel vast kunnen pakken.”
De heemkring telt 450 leden, van wie een harde kern actief is, artikelen schrijvend voor het eigen tijdschrift of bidprentjes en foto’s scannend. ,,Het is ook belangrijk dat we voor onze verenigingsactiviteiten een onderkomen houden.” Groot succes waren de oude plaatjes die De Kleine Meijerij uitzocht op verzoek van de Jumbo. Er kwam in het dorp een levendige ruilhandel op gang.
Op de bovenverdieping staat ook nog de Historische Canon van Oisterwijk, die een tijdje te bewonderen was in de kelder onder De Dorpsherberg. Ondernemer Leo van Schaijik had er schik in een museumpje aan de geschiedenis van Oisterwijk te wijden, maar ook daaraan kwam een eind.
Wat zou het mooi zijn als in het museumarme Oisterwijk een écht museum werd ingeruimd voor het al erfgoed dat De Kleine Meijerij al in huis heeft, vindt ook Esschenaar Theo van Dooren: ,,Je moet er geen thematisch museum van maken. We hebben van verschillende perioden en onderwerpen genoeg te bieden.”
Pasigo
Zo staat Van Dorp stil bij de sigarenmakerstafel van de firma Pasigo (Paijmans Sigaren Oisterwijk). En weidt hij uit over het ruim honderd jaar oude offerblok waar de boeren van De Logt thuis hun gave in stopten, omdat het naar de kerk veel te ver lopen was. ,,Zoiets moet je niet verstoppen maar laten zien.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMVIDEO
Moergestelnaar goot klokken voor de koning van Portugal, maar wie kent Willem Witlockx?
MOERGESTEL - Quispel, de dorpskwis van Moergestel, heeft het dorp binnenkort weer in zijn greep. Deze vraag zou niet misstaan: ‘De naam van welke plaatsgenoot, geboren in 1669, wordt in Portugal met eerbied uitgesproken?’ Antwoord: Willem Witlockx. -
Heemkundige Jan Franken (81) overleden
BERKEL-ENSCHOT/OISTERWIJK – Hij was neerlandicus en jurist, maar kreeg vooral bekendheid als heemkundige. Hij was een begenadigd verteller. Heemkringen uit heel Brabant nodigden Jan Franken uit voor lezingen. Op 81-jarige leeftijd overleed Franken in Tilburg aan de gevolgen van een hersenbloeding. -
PREMIUM
Ooit was hij een jongen ‘van de straat’. Nu dirigeert rapper T.O. jongeren de goede richting op
TILBURG - Zeventien jaar was ‘ie en het liep allemaal niet zo lekker: gestopt met zijn opleiding, hangen op straat. Totdat een peetoom hem ‘bij zijn nekvel’ greep en hem beetje bij beetje weer de goede richting in duwde. Nu helpt rapper T.O. talentvolle jongeren met hun muziek. En dat is extra hard nodig in coronatijd. -
Straatbeeld: Emmapassage, wandelen onder een LED-dak van nieuwtjes en reclame
TILBURG - Van oubollig, bol dak naar gigantisch LED-scherm waar de bezoekers onderdoor lopen. De Emmapassage lijkt in niets meer op de passage van een paar jaar geleden. Sinds kort hangt er boven de passage een scherm van ruim 60 vierkante meter. -
PREMIUM
Pol Llonch: ‘We zijn gewoon wéér genaaid, het gaat maar door’
Pol Llonch gooide er woensdagavond een paar scheldwoorden uit na de wedstrijd tegen ADO Den Haag (1-1). ,,Wij doen er alles aan om uit het dal te komen voor de club, de fans, de stad, onszelf... maar de arbiters hebben echt onvoldoende focus.”
-
Hoe kruisbeelden langs de weg passanten tot een schietgebed moesten verleiden
HEUKELOM - ‘Autoën’ is als werkwoord in de moderne tijd niet overeind gebleven. Maar dat geldt voor meer zaken uit de nalatenschap van dr. PC de Brouwer, de priester uit Hilvarenbeek die zich opwierp als emancipator van katholiek Brabant. -
PREMIUM
Beveiliger die seks had met zwakbegaafde ziekenhuispatiënte hoeft niet naar de gevangenis
DEN BOSCH - De Tilburgse beveiliger die seks had met een zwakbegaafde ziekenhuispatiënte krijgt een werkstraf van 120 uur en een half jaar voorwaardelijke cel. Wat hij deed was ‘in strijd met de hedendaagse sociaal/ethische normen’. -
Heemkring De Kleine Meijerij moet in Oisterwijk afscheid nemen van onderkomen aan de Spoorlaan
OISTERWIJK - Heemkring De Kleine Meijerij moet op zoek naar een nieuw onderkomen. De huur van het pand aan de Spoorlaan is per 1 juli 2021 opgezegd door de Sint Petrus Stichting.
In samenwerking met indebuurt Tilburg