Kinderen over hun rechten: ‘Lief zijn voor elkaar’
TILBURG - Negenentwintig jaar na het optekenen van de kinderrechten wordt er in de regio een uitgelicht: het recht op participatie. ,,Als kinderen zelf over hun problemen vertellen, zijn we er altijd op tijd bij”, zegt Willemijn Dupuis, die de rechten van kinderen in Nederland verdedigt.
Delen per e-mail
Kinderen uit de regio Hart van Brabant waren dinsdag uitgenodigd om te praten over kinderrechten. Volgens de regionale zorg is er meer inspraak van kinderen nodig. Marieke Couwenberg van Innovatienetwerk Jeugd: ,,We kunnen zelf wel verzinnen dat er een meldpunt tegen kindermishandeling moet komen, maar als je aan kinderen gaat vragen wat écht helpt kom je op hele andere oplossingen.”
Driehonderd basisschoolleerlingen stortten zich in groepjes op de vraag: ‘wat is er nodig voor een fijn leven?’ Couwenberg's concrete plannen bleven uit. Een aantal antwoorden kwamen in elk groepje boven drijven: niet pesten, respect hebben voor elkaar, luisteren naar een ander. ,,Je moet andere mensen kunnen vertrouwen, anders durf je ook niet om hulp te vragen”, legt Elisa (11) uit. Lisa (10) vult aan: ,,We moeten laten zien wat er gebeurt als je niets doet.” Bente (10) houdt het simpeler: ,,Het belangrijkste is dat we allemaal lief voor elkaar zijn.”
Concrete suggesties voor beleid levert dat dus nog niet op. Toch was de middag waardevol volgens Willemijn Dupuis, directeur van stichting KinderrechtenNU. Sterker nog, dit soort gesprekken kan kindermishandeling tegengaan. ,,We leren kinderen om hun stem te laten horen. Als ze zelf over hun problemen kunnen vertellen, zijn we er altijd op tijd bij. De persoonlijke verhalen komen vandaag in zo'n grote hal niet naar boven, maar straks in de klas wel. Daar gaan we verder met ze in gesprek.”
Ik moet eerst mensen kunnen vertrouwen
Volgens de laatste cijfers worden er elk jaar 119.000 kinderen slachtoffer van mishandeling. Vaak worden vermoedens over een slechte thuissituatie niet gemeld, zegt ook ervaringsdeskundige Jeroen. Dupuis vindt de oplossing in het VN-verdrag. ,,Er zijn drie soorten rechten: beschermingsrecht, verzorgingsrecht en het participatierecht. Participatie wordt vaak als laatste genoemd, maar wij zetten die op de eerste plaats. Zonder in gesprek te gaan weet je namelijk nooit of die andere rechten wel gewaarborgd worden.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMClubhelden
Clubheld Tessa van Breugel (OJC'98): 'Yes, weer een nieuw team erbij'
Tessa van Breugel wordt omschreven als de duizendpoot van korfbalvereniging OJC'98 uit Berkel-Enschot. Ze zit als secretaris in het bestuur, is lid van de ledenwervingscommissie, geeft trainingen aan drie tot en met zes jarigen en verzorgt clinics bij basisscholen. -
UPDATE
Legionella aangetroffen in rioolzuivering Tilburg
TILBURG - In de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Tilburg is de legionellabacterie aangetroffen. Waterschap De Dommel heeft maatregelen genomen om de kans op verspreiding te minimaliseren. -
PREMIUM
Tilburg grijpt naast stroppenpot jeugdzorg
TILBURG - De regio Hart van Brabant grijpt naast de stroppenpot van het Rijk voor tekorten in de jeugdzorg. Voor dekking van het tekort van 16,7 miljoen is de hoop alsnog gevestigd op hulp uit Den Haag. -
Eredoctoraten voor Amerikaanse wetenschappers op verjaardag Tilburgse universiteit
TILBURG - Twee Amerikaanse wetenschappers hebben donderdag op Tilburg University een eredoctoraat in ontvangst mogen nemen. Het gaat om Lars Hansen en Julia Herschberg. -
Jeroen 'breakdancete' zijn verleden doormidden en trapt de week tegen kindermishandeling af
De week tegen kindermishandeling is gisteravond in Tilburg mede afgetrapt door Jeroen van de Ven. Hij heeft zelf een hele zware jeugd achter de rug en is nu Europees Kampioen breakdance. ,,Ik heb door dans van mijn verleden mijn kracht gemaakt."
-
Ook volwassenen aan de kickflip in de Hall of Fame
TILBURG - Bij skatepark Ladybird kunnen ook volwassenen sinds deze week op skateles, en het gaat ze verrassend goed af. Instructeur Bjorn Nouwens: ,,Misschien hebben oude mensen gewoon talent!” -
PREMIUM
't Voelt nog altijd goed zo voor de ouders van Eelco, twee jaar na zijn euthanasie
TILBURG - ‘Via de voordeur’ verliet Tilburger Eelco de Gooyer twee jaar geleden het leven. Zijn vader Bert is trots op hem. Zijn moeder Monique heeft nog altijd vrede met Eelco’s keus: ,,Hoe zou ik kunnen rouwen om wat de ultieme wens van mijn kind is geweest?” -
PREMIUMopinie
De goden verhuizen mee
Mensen die naar ons land komen nemen hun koffer mee, maar ook hun God of hun goden. Nieuwe religieuze genootschappen floreren in Brabant.