Altena opent deuren tijdens Open Monumentendag: ‘Het is echt een parel’
ALTENA - In de buurt van Altena was er tijdens de Open Monumentendag van afgelopen zaterdag veel te bezoeken. Niet alleen de watertoren van Uppel was open, ook andere trekpleisters in de buurt konden op veel belangstelling rekenen. ,,Het verrast me, dat er zo vroeg al veel bezoek is.”
De watertoren in Uppel: een landmark in het landschap. Een baken voor mening inwoner van Altena. Bezoeker Chris van Hagen is het daar helemaal mee eens. ,,Het is een echt herkenningspunt, zichtbaar vanuit de gehele omgeving.” De Sleeuwijker is een van de bezoekers die zaterdag de Open Monumentendag aangrijpt de toren ook eens van binnen te bekijken.
Landschap
Van Hagen komt daar niet alleen voor. ,,Ik kom ook voor het landschap.” En dat is goed te zien als je eenmaal een paar verdiepingen hoger bent. Het waterlinielandschap met zijn inundatievelden, molens en forten is duidelijk zichtbaar. Wat opvalt, is ook de ruimte in de toren. ,,Ja, dat hoor ik vaak”, zegt Job Beijer, bewoner en eigenaar van de 43 meter hoge toren, die tot 2008 in gebruik was voor de drinkwatervoorziening. ,,Ik vind het leuk om mensen binnen te laten kijken.” En aan belangstelling ontbreekt het niet. ,,Het verrast me, dat zo vroeg, er al veel bezoek is.” Verrast reageren ook de bezoekers. Sommigen beperken zich niet tot de verdieping met het mooie uitzicht, maar gaan hoger naar het grote waterreservoir. ,,Het is toch uniek dat dit behouden is”, zegt Mary van Zanten uit Nieuwendijk.
De watertoren is een van de vele objecten die, mede op initiatief van Erfgoed Altena, te bezoeken zijn. Zoals de forten Steurgat en Giessen en de Clootwijckhoeve in Giessen. Zo ook het kasteel in Dussen. Voor de stichting Vrienden van het Kasteel een mooie gelegenheid om een nieuw ANWB monumentenbord met QR-code te onthullen. Cultuurwethouder Paula Jorritsma deed dit met Hans Duijvestein van de stichting en twee kinderen die in het filmpje een rol hebben. ,,Met de code kunnen mensen ook met het kasteel en zijn geschiedenis kennismaken als het gesloten is.”
Parel
Ondertussen volgen bezoekers de uitgezette looproute door het kasteel. Enthousiast wordt gereageerd bij het zien van de fraaie bruidssuite. Menig bruidspaar heeft er al gebruik van gemaakt. ,,Het is een sfeervol kasteel”, reageert Frank van der Leur uit Drunen als hij op het punt staat te vertrekken. ,,Interessant om te zien en ook om de geschiedenis ervan te lezen. Het is echt een parel.”
In Woudrichem stond vooral de Martinuskerk in de belangstelling. 400 jaar geleden kwam de herbouw gereed. Met veel activiteiten werd daar aandacht aan besteed. Met muziek en lezingen. Zo onthulde Johanna van Roode waar de bijnaam de Mosterdpot voor de toren vandaan komt. Het heeft niets van doen met een mosterdzaadje, zoals wel wordt gedacht. Maar met de naam van de spaarpot die de gemeente na de verwoesting van de kerk in 1573 in het leven riep om de kerk te herbouwen. ,,Voor het eerst dat ik dit hoor”, was een veel gehoorde reactie.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Bredase coffeeshophouder: ‘Laat de legale wiet maar snel komen’
BREDA - Als het aan de Waalwijkse wietproducent Fyta ligt dan kunnen de Bredase coffeeshops als eerste in Nederland legaal wiet afnemen. Het bedrijf zegt er klaar voor te zijn. En volgens Rick Brand zijn de lokale coffeeshops dat ook. ,,Alsjeblieft, laten we vandaag nog beginnen”, zegt hij. -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
PREMIUM
Schade door vuurwerk? VVD Waalwijk wil geld zien van daders: ‘Het is onacceptabel’
WAALWIJK - De (vuurwerk)schade rond oud en nieuw moet worden verhaald op daders of hun ouders. VVD Waalwijk pleit voor zo’n harde aanpak. Volgens de partij zijn ook extra maatregelen nodig om de schade terug te dringen.
-
PREMIUMREPORTAGE
Uniek in Nederland: bedrijf in Waalwijk maakt superveilig plastic van afgedankte koelkasten
WAALWIJK – Een afgedankte koelkast zo goed recyclen dat je van het plastic zelfs nieuw kinderspeelgoed mag laten maken. Zeldzaam in Europa, een unicum in Nederland. Bij Coolrec in Waalwijk kunnen ze het. Hoe? Nou zo. -
-
-
PREMIUM
Heusden draait flexwoningen Vlijmen én het worden er vijf meer
HEUSDEN-VLIJMEN De gemeente Heusden past de plannen voor flexwoningen op Vlijmen-Vliedberg aan. Ze draaien een kwartslag en het worden er mogelijk geen 19 maar 24. Woonveste en de gemeente werken de ideeën samen uit, omwonenden en andere belanghebbenden mogen hun zegje nog doen. -
PREMIUM
Facelift van Waalwijks centrum is nog niet klaar: meer kunst, groen en evenementen
WAALWIJK - Het Waalwijkse centrum wacht een nog grotere facelift. Ondernemers en vastgoedeigenaren zetten zelf hun schouders onder een levendiger stadshart. Van extra groen, muurschilderingen tot meer (kleinere) evenementen.