‘Niet volgens belofte, maar belangen Behoudt de Langstraatspoorbruggen niet geschaad', zegt de provincie
VLIJMEN - De werkzaamheden voor de GOL zijn dan misschien tegen de beloftes in al aanbesteed voordat de Raad van State uitspraak heeft gedaan, daarmee zijn de belangen van stichting Federatie Behoudt de Langstraatspoorbruggen niet geschaad.
Dat laten Gedeputeerde Staten van de provincie Brabant weten aan de stichting. Volgens die stichting was door de handelwijze van de provincie sprake van onrechtmatige en niet -rechtsgeldige besluiten. ,,Moreel verwerpelijk”, schreef de stichting. Juist de belofte van de provincie het werk pas te gunnen nadat de Raad van State uitspraak had gedaan over de GOL-plannen en de bezwaren ertegen, was voor de federatie enige tijd geleden aanleiding een kort geding in te trekken. Dat kort geding was onder meer bedoeld om te voorkomen dat al vroegtijdig met werkzaamheden zou worden begonnen.
GS geven toe dat ze wellicht niet hebben gehandeld naar ‘de letter’ van de toezegging, maar dat de federatie daar geen nadeel van ondervindt. Want hoewel al wel voorbereidende werkzaamheden voor de GOL zijn begonnen, gaat tot de uitspraak van de rechter niets gebeuren met de Langstraatbruggen of met de spoordijk in de Baardwijkse Overlaat. En dat zijn juist de twee zaken waarmee Federatie Behoud de Langstraatspoorbruggen zich vooral bezighoudt.
‘Niet ongebruikelijk’
De toezegging geen werkzaamheden uit te voeren werd volgens GS gedaan in de veronderstelling dat de uitspraak van de Raad van State ongeveer gelijktijdig zou komen met het moment dat de aanbesteding rond zou zijn. Onder meer COVID-19 zorgde echter voor vertraging. Die vertraging was niet te voorzien, stelt de provincie. Vandaar ook dat Provinciale Staten (die de GOL-plannen in juni 2018 goedkeurden) met de gang van zaken instemden, schrijven GS.
Overigens is het volgens GS helemaal niet vreemd dat procedures gelijk oplopen, dat gebeurt vaker om tijdwinst te boeken. En die wens was gezien de grote belangen die spelen volgens GS heel begrijpelijk. Daarbij wordt gewezen op bijvoorbeeld de hoogwaterproblematiek rond Den Bosch en op economische belangen als de ontwikkeling van Haven 8 in Waalwijk. Maatregelen tegen wateroverlast en de aanleg van wegen voor de ontsluiting van Haven 8 zijn onderdeel van de GOL. Wanneer de Raad van State uitspraak doet is niet bekend.
'Passender’
De provincie geeft toe dat inmiddels voorbereidende werkzaamheden voor de GOL zijn gestart, zoals het verleggen van kabels en leidingen. Maar die staan volgens GS los van de provinciale inpassingsplannen (PIP’s) die bij de GOL horen: ze mogen volgens de geldende regels gewoon worden uitgevoerd.
Gedeputeerde Staten erkennen wel dat het ‘passender was geweest’ vooraf meer duidelijkheid te geven aan de indieners van het kort geding destijds. Onder hen was ook Vlijmenaar Kees Gouwy. Ook hij trok onlangs aan de bel over de gang van zaken en sprak van ‘flagrante schendingen’ en ‘onfatsoenlijk handelen’. Hij schreef zijn brief echter aan Provinciale Staten en niet aan GS.
De uitvoering van de GOL-plannen is gegund aan aannemerscombinatie Mourik-Besix. De totale kosten zijn inmiddels opgelopen tot 128 miljoen euro.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Harde kritiek op ‘onfatsoenlijke’ provincie. ‘Trek opdracht aannemer GOL in’
VLIJMEN/DEN BOSCH - De opdracht aan aannemer Mourik-Besix voor uitvoering van de Gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat (GOL) moet ingetrokken worden. Dat wil Vlijmenaar Kees Gouwy, een van de bezwaarmakers tegen de plannen. Hij vindt het onverteerbaar dat de provincie beloofde het werk níet te gunnen voordat de plannen onherroepelijk zijn, maar dat toch deed. -
PREMIUM
Nieuwe acties tegen afgraven fietsspoordijk
DRUNEN/WAALWIJK - ‘Handen af van de spoordijk en van de spoorbruggen’. Onder die naam is Federatie Behoudt de Langstraatspoorbruggen (FBL) een petitie gestart tegen de plannen om een deel van de fietsspoordijk in de Baardwijkse Overlaat tussen Waalwijk en Drunen af te graven en te vervangen door een brug. -
PREMIUM
Pleidooi vanuit bedrijfsleven: ‘Verbreding A59 is inmiddels noodzaak’
DE LANGSTRAAT - Verbreding van de rijksweg A59 moet snel hoog op de politieke agenda komen. Gebeurt dat niet, dan komt de bereikbaarheid van Waalwijk, Heusden en Den Bosch flink onder druk te staan. En op kortere termijn is uitvoering van de GOL-plannen dringend noodzakelijk. -
Oproep Van Gol naar Beter: ga om tafel en kijk opnieuw naar de plannen
DRUNEN - Ga met elkaar om tafel, wees open en kijk op basis van nieuwe inzichten nog eens goed naar de plannen voor Gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat (GOL). Die dringende oproep doet stichting Van Gol naar Beter aan de gemeenten Heusden en Waalwijk en aan de provincie. ,,Wij zijn niet tegen de GOL, maar het kan echt beter.” -
PREMIUM
Basis voor GOL is gelegd, nu kan de hand aan de ploeg; provinciale staten zeggen ja tegen groot toekomstplan Langstraat
DEN BOSCH/LANGSTRAAT - Een belangrijke dag voor de Gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat (GOL). De provincie is akkoord. Nu de mouwen omhoog.
-
Heusden baalt maar wil door met de GOL. ‘Dus’ komt er extra geld
VLIJMEN - ,,Balen, balen en nog eens balen. Maar we geven met het beschikbaar stellen van extra geld wel een helder signaal af dat we door willen met de GOL.” -
-
-
Het zat er al aan te komen: ‘ook voor GOL geldt, stikstofneerslag opnieuw berekenen’
DEN HAAG/WAALWIJK – De wegenplannen die onderdeel zijn van de GOL (Gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat), moeten vrijwel zeker opnieuw worden bekeken en mogelijk aangepast. Dat bevestigde landsadvocaat Hans Besselink donderdag namens de provincie Brabant, bij een zitting van de Raad van State. -
‘Bommetje’ onder inspraak GOL-plannen door uitspraak Europese Hof
DEN HAAG/DE LANGSTRAAT – De Raad van State gaat onderzoeken of een kersverse uitspraak van het Europese Hof van Justitie over gaten in de inspraakprocedures bij Nederlandse (wegen)bouw- en milieuprojecten, gevolgen heeft voor de Gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat (GOL).